Muğla'da bir bölümü çöken tescilli yapı yıkıldı!

Muğla'da bir bölümü çöken tescilli yapı yıkıldı! Muğla'da bir bölümü çöken tescilli yapı yıkıldı!

Muğla Bodrum Turgutreis Caddesi Kelerlik Mescit Sokak'ta yer alan bir bölümü çöken taşınmaz kültür varlığı niteliğindeki tescilli yapı iş makinesiyle yıkıldı...


Muğla'nın Bodrum ilçesinin Turgutreis Caddesi Kelerlik Mescit Sokak'ta 20'nci yüzyılın ilk çeyreğinde yapıldığı değerlendirilen sivil mimarlık örneği eski Bodrum evinin bir tarafında ocak ayında etkili olan sağanak sonrası çökme meydana geldi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Yıkılma tehlikesi olan 3. derece hem arkeolojik hem de kentsel sit alanındaki iki katlı yapının çevresinde güvenlik önlemi alındı. 

Karşısında dünyanın 7 harikasından biri olarak sayılan Kral Mausolos'un anıt mezarının (Halikarnas Mozolesi) kalıntılarının yer aldığı açık hava müzesi bulunan bina ve çevresinde  incelemeler yapıldı.

Bina ile ilgili devam eden süreçte, ev sahibinin de uygun görmesi üzerine Muğla Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden izin alınarak Bodrum Belediye ekiplerince yıkım işlemi başlatıldı. 

Binanın yanından geçen elektrik ve telefon hattında ekiplerin gerekli çalışmaları tamamlamasının ardından Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi görevlisinin gözetiminde yıkıma geçildi. Bodrum Belediyesi'nin ekipleri iş makinesiyle binayı 15 dakika içerisinde yıktı.

Binanın tescilinin kaldırılmadığı, yıkılmadan önce de rölövesinin çıkarıldığı belirtildi.

Binanın yeniden yapılmak istenmesi halinde aslına uygun olarak inşa edilebileceği açıklandı.