02 / 07 / 2022

Murat Kurum: Sosyal konut projelerimizi hızlandırdık!

Murat Kurum: Sosyal konut projelerimizi hızlandırdık!

Kırıkkale’de İl Koordinasyon Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ''Sosyal konut projelerimizi ve inşaatlarımızı hızlı bir şekilde yapıyoruz'' dedi.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, katıldığı Kırıkkale’de İl Koordinasyon Toplantısı'na katıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, sosyal konut projeleri hakkında konuştu. Kurum, ''Hızlı bir şekilde projelerimizi, inşaatlarımızı yapıyoruz'' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kırıkkale'de yapılacak millet bahçesi projesi ile ilgili de "Kırıkkale'ye de dünyaya örnek olacak bir millet bahçesi projelendirdik. Tam 530 bin metrekarelik alanda bu projeyi yapıyoruz." açıklamasında bulunduç 

Kurum, bugün Yeşil Vadi Projesi alanında incelemelerde bulunduklarını ve ilave destekleri ne olabilir diye istişareler yaptıklarını belirtti.

Önemli bir proje gerçekleştiren Kurum, Kırıkkale'nin hem merkezi hem de ilçelerinin 50 yıllık içme suyu problemini çözmek için Halifeli İçme Suyu Projesi'nin tamamlandığını ifade etti. Kurum, bugün açılışını yapacakları proje sayesinde daha nitelikli ve sağlıklı suya kavuşulacağını söyledi.

Millet bahçesi çalışmaları hakkında da konuşan Bakan Kurum, '81 ilde 81 milyon metrekare millet bahçesi' hedefiyle çalışmalarına devam ettiklerini açıkladı. Kurum, şu açıklamalarda bulundu:

"Kırıkkale'ye de dünyaya örnek olacak bir millet bahçesi projelendirdik. Tam 530 bin metrekarelik alanda bu projeyi yapıyoruz. İçinde doğal göletlerimiz, yürüyüş alanlarımız, bisiklet yollarımız, amfi tiyatrolarımız, çocuk oyun alanlarımız, yine etnospor etkinliklerinin yapılacağı alanlar ve evcil hayvanlarımızın parkı gibi birçok etkinliğimiz olacak. Vatandaşlarımız, hem Kırıkkaleli hem Ankaralı hem Kırşehirli hem de bu yol güzergahından geçen 43 ile giden vatandaşlarımızın faydalanacağı bir bölge millet bahçesini Kırıkkale'mize kazandırmış olacağız. Yaklaşık 50 milyon lira yatırım planlı projemizin ihalesi yapıldı, inşallah bir ay içinde inşaatlara başlamak ve önümüzdeki yıl da vatandaşlarımıza teslim etmek istiyoruz. Şimdiden Kırıkkale'mizin millet bahçesi hayırlı, uğurlu olsun."

Bakan Kurum, kentsel dönüşüm kapsamında da yine 81 ilde faaliyet yürüttüklerini, 'acil, öncelikli' dedikleri yerlerin dönüşümünü yaptıklarından bahsetti.

Bu çerçevede şehrin içinde sıkışmış ve gerçekten ihtiyaç duyulan Ardiyeciler Sitesinde yaklaşık 17 bin metrekare üzerinde kurulu riskli binaların olduğu alanı belirten Kurum, "Buraya ilişkin riskli alan teklifimizi Cumhurbaşkanlığımıza sunduk. Onayına müteakip 17 bin metrekarelik alanı Kırıkkale'mize bir yeşil alan olarak kazandırıyoruz." diye konuştu. 

Yeşil Vadi Millet Bahçesi Projesi'nde çalışmaların sürdüğünü anlatan Kurum, şu ifadeleri kullandı:

"300 bin metrekarelik alanda gerçekten yol güzergahı üzerinde Kızılırmak'ın hemen yanında vatandaşlarımızın dinlenebileceği önemli bir projeyi Valiliğimiz, İl Özel İdaremiz ile birlikte yürütüyoruz. Bu kapsamda da Valiliğimize, İl Özel İdaremize 1,5 milyon lira hibe  desteği sağlamak ve toplamda 4 milyon lira oluyor hibemiz, yine kredi desteklerimizle birlikte Valiliğimiz bu projeyi yıl sonuna kadar hızlı bir şekilde tamamlamak suretiyle Kırıkkale'mize de bu alanı kazandırmış olacağız." 

- Sosyal konut projeleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı hem 50 bin hem de 100 bin sosyal konut projeleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Kurum, "Bu projeler kapsamında hızlı bir şekilde inşaatlarımızı yapıyoruz. Bu çerçevede Kırıkkale'mizde 50 bin sosyal konut kapsamında merkez ve Delice ilçemize, içinde okulumuzun, ticaretimizin yine camimizin her türlü sosyal donatımızın olduğu 1321 konutu, 100 bin sosyal konut projesinde de 4 projede 731 konut olmak üzere toplamda 2 bin 42 konutu da Kırıkkale'mize dar gelirli vatandaşlarımızın ev sahibi olması için yapıyoruz." dedi.

Kurum, belediyeyi ziyaretinde, ilçe ve belde belediye başkanlarını dinlediğini, kentin sorunlarını çözmek için gerekeni yapacaklarınıkaydetti.