Murat Kurum'dan Açelya Apartmanı açıklaması! 

Murat Kurum'dan Açelya Apartmanı açıklaması! Çankaya'da istinat duvarı çöken Açelya Apartmanı hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, olayda büyük ihmal olduğunu ve bununla ilgili cezai süreç yürütüleceğini dile getirdi. 


Önceki günlerde Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan Açelya Apartmanı'nın istinat duvarı çökmüş ardından bina tahliye edilmişti. Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yıkım işlemlerinin başladığı Açelya Apartmanı'na ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Yaşanan olayla ilgili tüm incelemelerin başlatıldığını belirten Bakan Murat Kurum, Hürriyet’e yaptığı açıklamada “Mevzuatta, yasalarımızda boşluk yok ancak uygulamada yaşanan problemlerin çözülmesi için tüm sürece baktırıyorum” dedi.

Murat Kurum

CEZAİ SÜREÇ YÜRÜTÜLECEK 

Olayda ihmali bulunanlarla ilgili yürütülen soruşturmaya vurgu yapan Kurum, şunları söyledi:

“Tüm inşaatlar için söylüyorum; insan hayatının rant uğruna kurban edilmemesi gerekiyor. Eğer bir müteahhit istinat duvarını kaydırıyorsa, kafasına göre işlem yapıyorsa bunun cezalarının arttırılmasına da bakılması, gerekiyorsa müeyyidelerin ağırlaştırılması gerekiyor. İnsan hayatını hiçe sayanlar bunun bedeline de katlanmak zorundadır. Hukuki ve teknik inceleme sonucu, kontrolsüz kazı yapıp, önlemleri almayan ve insan hayatını tehlikeye atan her kim olursa olsun her türlü maddi, manevi cezai süreci yürüteceğiz. Bir müteahhit ya da yapı sahibinin insanların can güvenliğine ve çevredeki binalara zarar vermeden çalışması gerekiyor.

BÜYÜK BİR İHMAL VAR 

Burada büyük bir ihmal var. Bu gibi ihmallerin bir daha meydana gelmemesi için denetimlerimizi arttırarak sürdüreceğiz. Hiçbir şey insan canından daha önemli değildir. Kafana göre, belirlenen kriterler dışında bir şey inşa edilemez, tek çivi çakılamaz, yapıda değişikliğe gidilemez. Yapıda eksikleri bulunan, malzemeden çalan, istinat duvarını, yapı elemanlarını belirlenen standartlara göre yapmayan hiç kimsenin bu anlamda gözünün yaşına bakılmaması gerektiğine inanıyorum.”

Murat Kurum

EVLERİNİ BOŞALTTILAR 

Ankara’da çökme riski bulunması nedeniyle kontrollü yıkılan  8 katlı Açelya Apartmanı’nın etrafındaki binalar boşaltılıyor. Açelya Apartmanı etrafında bulunan ve riskli olarak görüldüğü için yıkımına karar verilen binalarda gerekli güvenlik önlemleri ile izinler alınarak ekiplerin refakatinde vatandaşlar evlerini tahliye etmeye başladı. 

Çankaya Açelya Apartmanı etrafındaki binalar tahliye ediliyor!