12 / 08 / 2022

Murat Kurum'dan Otopark Yönetmeliği açıklaması!

Murat Kurum'dan Otopark Yönetmeliği açıklaması!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, Otopark Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle hem trafik yoğunluğunun azaltılacağını hem de vatandaşların otopark ihtiyacının karşılanacağını söyledi...Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İlbank 2020 Genel Kurulunda gerçekleştirdiği konuşmada, İller Bankasının kendi öz kaynaklarıyla 2003 yılından bugüne kadar 100 bin projeyi bitirdiğini, 84 milyar liralık yatırım yaptığını söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, İller Bankasının 88'inci kuruluş yıl dönümü olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, "Sadece geçen yıl 6,5 milyar lira yatırım yapan bankamız, bugün bedeli 8,5 milyar lira olan 700'e yakın projeyi 81 ilin tamamında sahada sürdürmektedir." şeklinde konuştu.

İller Bankasının Mogan Gölü'nün çevre düzenlemesi, Ayder yaylasının altyapısı, İstanbul Finans Merkezinin çevre düzenlemesi gibi pek çok projeyi gerçekleştirdiğini dile getiren Murat Kurum, şehirlere hizmet eden İller Bankası ailesine teşekkür etti.

Belediyelerin tüm çalışmalarını yakından izlediğini dile getiren Murat Kurum, 80 ilde yaklaşık 300 ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kurum, bakanlığının ve İller Bankasının her zaman yerel yönetimlerin yanında olduğunu belirtti.

Milletin sağlığı, güvenliği ve huzuru için gerçekleştirdikleri projelerin başında kentsel dönüşümün geldiğini dile getiren Murat Kurum, bugüne kadar 1,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladıklarını, "Türkiye'nin her yerinde kentsel dönüşüm" hedefiyle dönüşüm çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Murat Kurum dan Otopark Yönetmeliği açıklaması!

"Modern otoparklar üretip trafik sıkışıklığını azaltıyoruz"

Modern otoparklar üretip trafik sıkışıklığını, şehirlerdeki araç yoğunluğunu azalttıklarını dile getiren Kurum, Türkiye'nin her yerinde, özellikle şehir merkezlerinde yaşanan trafik sorununu çözecek otopark projelerini farklı şehirlerde üretmeye başladıklarını belirtti.

Yeni Otopark Yönetmeliği'nin bugün Resmi Gazete'de yayımlandığını dile getiren Kurum, şöyle konuştu:

"Daire büyüklüklerine göre otopark zorunluluğu uygulamasını getirdik. 80 metrekareden küçük her 3 daire için en az 1 otopark, 80 metrekare ile 120 metrekare arasındaki her 2 daire için en az 1 otopark, 120 metrekare ile 180 metrekare arasındaki her daire için en az 1 otopark ve 180 metrekare üzeri her daire için 2 otopark yeri ayrılması hükmünü getirdik. Otoparkın öncelikle, bina bodrumunda karşılanması zorunluluğunu kaldırdık. Talebe göre, binanın bodrumunda veya binanın bahçeleri ile bahçe altlarında yapılabilmesinin önünü açtık. İlçe belediyeleri de bundan böyle bölge otoparkları yapabilecekler. Asgari zorunlu otopark adedi 20'den fazla olan yeni yapılacak binalar ile AVM ve bölge otoparklarında elektrikli araç park yeri düzenleme şartı getirdik. Bu da inşallah 2023'te elektrikli otomobilimizin ülkemize kazandırılması çerçevesinde çok önemli. Yine bütün AVM'lerde elektrikli şarj istasyonlarının hızlı şarj özellikli olması zorunluluğunu getirdik. Yeni yönetmeliğimizle hem trafik yoğunluğunu azaltacağız hem de vatandaşlarımızın otopark ihtiyacını karşılayacağız. Ayrıca tüm belediyelerimizin bu konuda çok daha etkin olmalarını sağlamış olacağız."

 

 

Yeni Otopark Yönetmeliği yürürlüğe girdi!