25 / 03 / 2023

Mustafa Akaydın Konyaaltı sahilindeki yıkıma tepki gösterdi!

Mustafa Akaydın Konyaaltı sahilindeki yıkıma tepki gösterdi!

Günboyu Gazetesi'nin haberine göre; Antalya Buyukşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Batı Çevreyolu'na imar uygulaması, Gazi Bulvarı üzerine köprülü kavşak projesi ve Konyaaltı sahilindeki yıkıma tepki gösterdiAntalya Buyukşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Batı Çevreyolu'na imar uygulaması, Gazi Bulvarı üzerine köprülü kavşak projesi ve Konyaaltı sahilindeki yıkıma tepki gösterdi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, iş adamları, iş kadınları, akademisyen ve sanatçılardan oluşan Antalya Kahvaltı Grubunun konuğu oldu. 


Akaydın burada yaptığı konuşmada, Antalya'nın seçimler öncesi siyasete kurban edilen 3 önemli konusu olduğunu ifade etti. Akaydın, bunların Batı Çevreyolu, Gazi Bulvarı Katlı Köprülü Kavşak Projesi ve Konyaaltı sahili olduğunu söyledi. ÇEVRE KATLİAMI OLUR

Batı Çevreyolu'nun Konyaaltı ilçesi sınırlarındaki 1800 metrelik güzergahın açılmaması nedeniyle geciktiğini hatırlatan Akaydın şöyle konuştu: "5 yıl önce bu yolun açılması için tek yol kamulaştırma dedim. Ölçümler yapıldı ve 90 dönüm yerin kamulaştırmasıyla bu sorunun çözüleceği ortaya çıktı. Maalesef hükümet imar planlaması ile çözülmesini istedi. Bu bölümün kamulaştırma bedeli bugünkü rayiç bedellerle 9 milyon liranın üzerinde olmaması gerek. 


Bize yıllardır bunun 90 milyon lira olduğunu, Karayolları'nın bu parayı veremeyeceğini söylediler. Şu anki tehlike, belediyeyi devre dışı bırakıp, 280 hektar yani 2 bin 800 dönüm araziyi 12 kata varan binalarla imara açarak çözmek istemeleri. Bunun sonucu ciddi bir çevre katliamıdır. Buranın imara açılması; imarda eşit değer kuralı olduğu için, Beydağlan'nın eteklerine kadar yakın gelecekte kentin tarım arazilerinin yok edilerek, imara açılması sonucunu doğurur. Bütün Antalyalıların buna direnmesi gerek." 


TRAFİK 500 GÜN FELÇ

Gazi Bulvarına köprülü kavşak yapımının 15 yıldır Karayolları'mn proje listesinde olmasına rağmen seçime az bir süre kala gündeme getirildiğine dikkat çeken Akaydın, şöyle devam etti: "Bu 500 gün sürecek bir proje. 

Gazi Bulvarı kazıldığı takdirde Antalya'da trafik 500 gün felç olacak. Seçim öncesi herkes bunu belediyeden bilecek. Ayrıca yapılmak istenen proje yanlıştır. Karay ollarından viyadüklü projeden vazgeçip, alt geçitli bir proje yapmalarım istedik. Ancak yapmadılar. Viyadüklü çözüm kent estetiği açısından çok yanlıştır. Büyükşehirlerde bunun çök kötü örnekleri var. Proje tamamlandığında Gazi Bulvarındaki birçok evin 3'üncü katının önünden otobüs geçecek. Bana göre önce bu kadar geç kalındıktan sonra, Doğu ve Kuzey çevreyollarını bir an önce bitirmek, sonrasında gerekiyorsa Gazi Bulvarına köprülü kavşak yapmak gerek." 


ÇEVRE YOLUYLA ÇÖZÜLÜR 

Trafik sorununu bugünden yarma çözmenin mümkün olmadığını belirten Akaydın, şunları söyledi: "Yeni yollar açmak gerek. Yeni planlarla kazanılmış yol yok maalesef. Yanlış imarlaşmanın 50 yıldır Antalya'ya verdiği hasarı onarmaya çalışıyoruz. Trafik sorununu çözmek için Akıllı Trafik Sistemi'ni geliştirdik. 


Gazi Bulvarı üzerindeki kavşaklarda Karayolları ile anlaşmazlık yaşadığımız için uygulama kalktı. Antalya'nın trafik sorununun çözümüne en önemli dokunuş Batı, Doğu ve Kuzey çevre yollarının yapılmasıyla olacaktır. Çevre yolları Karayolları tarafından yapılır. Bu yollar tamamlandığında birçok araç kent merkezine girmeden transit olarak bu yollardan akacaktır."

 

SAHİL 14 YIL ÖNCESİ GİRİ Üçüncü konunun da Konyaaltı sahili olduğunun altım çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, "Kanun gereği sahilin Büyükşehir Belediyesine verilmesi gerekiyor. Seçime az bir süre kala orayı yıktılar, boşalttılar. 

Vatandaş zannediyor ki bu durumun nedeni Konyaaltı ve Büyükşehir Belediyesi. Şu an Konyaaltı sahili 14 yıl öncesine geldi. Sahipsiz ve güvensiz bir sahile dönüştü. Bu durum turizm için önemli olan Mavi Bayrak kaybma da neden olacaktır. Antalya'nın gündemindeki bu 3 konu, faciadır. 

Bunların arkasında mantık ve Antalya sevgisi yok." dedi. 


Günboyu Gazetesi
Geri Dön