12 / 08 / 2022

Mustafa Varank: Haziranda 859 belgeyle teşvik tarihimizin rekorunu kırdık!

Mustafa Varank: Haziranda 859 belgeyle teşvik tarihimizin rekorunu kırdık!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Haziran ayında yatırım iştahının çok güçlü olduğuna dikkat çekerek, düzenlenen 859 belgeyle teşvik tarihi rekoru kırıldığını, 15,6 milyar TL'lik yatırım ve 23 binin üzerinde ilave istihdam beklediklerine dikkat çekti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Haziran ayında yatırım iştahının çok güçlü olduğuna dikkat çekerek, düzenlenen 859 belgeyle teşvik tarihi rekoru kırıldığını, 15,6 milyar TL'lik yatırım ve 23 binin üzerinde ilave istihdam beklediklerine dikkat çekti. 

Bakan Varank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, Haziran ayına ilişkin yatırım teşvik verileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Haziranda yatırım iştahının çok güçlü olduğuna dikkat çeken Varank, "Düzenlediğimiz 859 belgeyle teşvik tarihimizin rekorunu kırdık. 15,6 milyar liralık yatırım ve 23 binin üzerinde ilave istihdam bekliyoruz" paylaşımında bulundu. 

Varank paylaşımında yılın ilk yarısında yatırım talebinin koronavirüs salgınına rağmen geçen senenin üzerinde olduğuna vurgu yaparak, aylar itibarıyla düzenlenen teşvik belge sayısı ve yatırım teşvik verilerinin olduğu infografiğe de paylaştı. 

Buna göre, teşvik belgesi kapsamındaki yatırımların yüzde 61'i imalat, yüzde 20'si enerji, yüzde 13'ü hizmetler, yüzde 3'ü tarım, yüzde 3'ü de madencilik sektöründe yer alıyor. 

Ayrıca ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre düzenlenen belge sayısında yüzde 80, öngörülen istihdamda yüzde 40 ve sabit yatırımda yüzde 14'lük artış yaşandığı görülüyor. 

Haziran ayında 859 yatırım teşvik belgesi düzenlendi!