Mustafa Yolbulan: Hedef 2023'e kadar 18 bin kilometre demir yolu ağına ulaşmak!

Mustafa Yolbulan: Hedef 2023'e kadar 18 bin kilometre demir yolu ağına ulaşmak! Mustafa Yolbulan: Hedef 2023'e kadar 18 bin kilometre demir yolu ağına ulaşmak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 hedefleri doğrultusunda başlattığı demir yolu çalışmalarına hız verildi…Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yolbulan, Erdoğan'ın 2023 hedefleri doğrultusunda başlattığı demir yolu çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Mustafa Yolbulan, yaptığı açıklamada, dünyada tren tekeri üretebilen 16 fabrikadan biri olduklarını belirterek, yakın bölge ülkeleri arasında da hem ray hem de tren tekerinin tek üreticisi konumunda bulunduklarını söyledi.

Hedef 2023'e kadar 18 bin kilometre demir yolu ağına ulaşmak

Yapılan büyük yatırımlarla Yüksek Hızlı Trenle (YHT) tanışan Türkiye, dünyada 8'inci, Avrupa'da ise 6'ncı YHT teknolojisi kullanan ülke konumuna yükseldi.

Planlanan çalışmalar tamamlandıkça demir yolu sektöründe uluslararası ve bölgesel çapta önemi büyük oranda artan, demir yolu taşımacılığının kalbi olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye'de, 2023'e kadar 5 bin 509 kilometre daha yeni demir yolu hattının tamamlanmasıyla toplam hat uzunluğu 18 bin kilometreye ulaşacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde yola çıktıklarını ve demir yolu alanında büyük yatırımlar yaptıklarını anlatan Yolbulan, "Uluslararası standartlarda tren rayını yerli imkanlarımızla üretiyoruz. Yılda 450 bin ton ray, 200 bin adet demir yolu tekeri üretme kapasitemiz var. Ürettiğimiz 770 bin ton ray TCDD tarafından hızlı ve konvansiyonel hatlarımızda kullanıldı. Teknolojisi yoğun bir üründen bahsediyoruz. Demir yolu tekeri üretmek için kurduğumuz tesis Endüstri 4.0 felsefesiyle kurgulandı, robotlar çalışıyor ve tamamen otomatik sistemler bulunuyor. Kalite konusunda dünyanın yetkili bütün kurumlarından testler yapılarak sertifikalar alındı." diye konuştu.

150 bin adet demir yolu tekerini de ihraç eder hale geleceğiz

Yolbulan, Türkiye'nin 2023 hedeflerine milli ve yerli üretimlerle katkı vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

Türkiye'nin kısa süre içerisinde demir yolu tekeri ithalatını bırakacağına ve Kardemir'in bu boşluğu dolduracağına işaret eden Yolbulan, "Önümüzdeki 2 yıl içinde 150 bin adet demir yolu tekerini de ihraç eder hale geleceğiz. Kardemir'de yapılan üretimler sayesinde 100 milyonlarca dolar ülkede kaldı. Çankırı Hızlı Tren Makas Fabrikasının ortaklarındanız. Bu alanda da katkımız sürüyor. Mantarı sertleştirilmiş ray üretmeye yönelik tesisimizi devreye aldık. Geçmişte olduğu gibi şimdi de Anadolu'nun demir yolu ağının daha da gelişmesiyle daha çok kalkınacağını biliyoruz. Bunda ne kadar çok katkımız olursa biz o kadar gurur duyuyoruz." dedi.

Türkiye'nin en uzun tren tünelinde ışığın görülmesine son 600 metre!

152 kilometrelik hızlı tren hattı ihale aşamasında!