2023'e kadar 250 bin sosyal konut inşa edilecek!

2023'e kadar 250 bin sosyal konut inşa edilecek!Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "2023 yılına kadar 250 bin sosyal konut üretimini yapacağız. Ayrıca her yıl 300 bin konutun dönüşümünü yaparak, önümüzdeki 5 yıllık süreçte acil öncelikli dediğimiz 1,5 milyon konutun dönüşümü sağlayacağız" dedi...


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İspanya'nın Madrid kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı (COP25) kapsamında Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-HABİTAT) tarafından düzenlenen "Kent Yoksullarının İklim Direncinin Artırılması: En Kırılgan Kesimleri Hedefleyen Yeni İşbirliği Yaklaşımı" konulu panelde konuşma yaptı.

Bakan Kurum, IFEMA Fuar Merkezi'ndeki Türkiye standında düzenlenen panelde "şehirlerde binalardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarının nasıl azaltılabileceği, düşük emisyonlu ulaşım seçeneklerinin nasıl yaygınlaştırılabileceği, yerel aktörlerin finans kaynaklarına erişimlerinin nasıl artırılabileceği" konularının panelde ele alındığını ifade ederek, "Bu çalışmaların dünya şehirlerine iklim değişikliğiyle ilgili katkı sağlayacağına gönülden inanıyorum." dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İklim değişikliğinin son yıllarda uluslararası gündemi meşgul eden en önemli konulardan biri haline geldiğinin altını çizen Bakan Murat Kurum, "İklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan olumsuzluklar göçleri, yer değiştirmeleri ve nihayetinde çatışmaları gün geçtikçe daha fazla tetiklemektedir" diye konuştu.

İklim değişikliğinin ekonomik etkilerinin yanında sosyal ve kültürel yansımalarının da tecrübe edildiğine vurgu yapan Kurum, bu değişiklikten en fazla kentlerin altyapısı, sosyal donatıları ile değişikliğe karşı dirençli olmayan bölgelerde yaşayan kent yoksullarının etkilendiğini belirtti.

Bakan Kurum, sözlerine şu şekilde devam etti;

"Farklı dillere sahip olabiliriz, farklı dinlere mensup olabiliriz, kıyafetlerimiz, saç rengimiz, ten rengimiz farklı olabilir ancak hepimiz aynı yerde yaşıyoruz. Dünyanın geleceği bu anlamda hepimizi çok çok yakından ilgilendiriyor. Bugün baktığımızda batıdan doğuya, kuzeyden güneye dünyanın her yerinde oldukça büyük dramlar, acılar yaşanıyor. Bizler bir an önce harekete geçmezsek, somut önlemleri hayata geçirmezsek ağırlaşan iklim koşulları karşısında yaşam şartlarının daha da kötüleşmesi maalesef kaçınılmazdır."

Türkiye'nin iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasındaki Akdeniz Havzası'nda bulunduğunun altını çizen Kurum, "Türkiye'de fırtına, sel, hortumlar, kuvvetli yağışlar fazlasıyla hissedilir durumdadır. Artık ülkemizde yaşanan afetlerin sayısı, sıklığı ve şiddeti de giderek artıyor. Bu nedenle biz de ülkemizde çok önemli olduğunu düşündüğümüz adımlar atıyoruz." dedi.

İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 7 bölgeyi ilgilendiren eylem planları hazırladıklarını söyleyen Kurum, ilk olarak Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı'nı açıkladıklarını ve eylem planı çerçevesinde şehirlerde tedbirleri almaya başladıklarını belirtti. 

"İklim değişikliğiyle mücadele için öncelikle şehirlerin dönüşmesi gerektiğini düşünüyoruz." diye konuşan Bakan Kurum, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 2012 'de başlatılan kentsel dönüşüm seferberliğiyle bugüne kadar 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünü, 5 milyon vatandaşın güvenli, sağlam konutlarda oturmasını sağladıklarını ifade etti. 

"2023'e kadar 250 bin sosyal konut üretimini yapacağız"

Bakan Kurum, Türkiye'de yaşayan alt gelir grubu vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) eliyle 2002 yılından bugüne 850 bin bağımsız konut ürettiklerini ve bu bağımsız bölümlerin yüzde 90'ının alt gelir grubuna yönelik olduğunu söyledi.

Kurum, şu ifadeleri kullandı;

"2023 yılına kadar 250 bin sosyal konut üretimini yapacağız. Ayrıca her yıl 300 bin konutun dönüşümünü yaparak, önümüzdeki 5 yıllık süreçte acil öncelikli dediğimiz 1,5 milyon konutun dönüşümü sağlayacağız. Dönüşümü yaparken de yine kent yoksullarının bulunduğu alanlarda vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde, onlarla gönül birliği içerisinde bu dönüşümü sağlayacağız." 

Yardıma muhtaç şehirlerde yaşayanlara yardım eli uzattıklarını belirten Kurum, bu eli uzatmaya devam edecekleri tüm projelerin içerisinde yer alacaklarını da söyledi.

Panelde Fiji Başbakanı Frank Bainimarama, UN-HABITAT İcra Direktörü Maimunah Mahd Sharif, Kenya öncülüğünde UN-HABITAT'ın Brezilya, Nijerya ve Peru temsilcileri de söz aldı. 

İkinci 50 bin sosyal konut kampanyası 2020'de başlayacak!