Müteahhitler seçim öncesi sektör için somut adımlar bekliyor!

Müteahhitler seçim öncesi sektör için somut adımlar bekliyor! Müteahhitler seçim öncesi sektör için somut adımlar bekliyor!

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektörünün sorunlarına seçim öncesi somut adımlar beklediklerini açıkladı. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, son dönemlerde aşırı yükselen döviz kurları, petrol ve inşaat malzeme fiyatlarındaki, öngörülmesi mümkün olmayan aşırı maliyet artışları, üyelerinin özellikle kamuya ait devam eden inşaat projelerini yürütmekte zorluklar yaşadığını, meslektaşlarının adeta iflasın eşiğine dayandığını ifade etti. 

Son bir yıldır özellikle “Demir fiyatlarında” yaşanan olağanüstü fiyat artışlarına bir de döviz kurlarının ilave yük bindirmesi müteahhitlik sektörünü adeta bitirme seviyesine getirmiştir.

Meslektaşlarımızın düzenlediği toplantılarda bir araya geldiğimizde, üyelerin taleplerini her dinlediklerinde sektörün durgunluğunun yanında; kur artışlarından kaynaklı yeni maliyet artışları ile karşı karşıya kaldıklarına dikkat çeken Tellioğlu, gerek kamu müteahhitlerinin, gerekse özel sektörde yap-sat yapan müteahhitlerin artık önünü görmekte zorlandıklarını söyledi.

“Ülke olarak zor bir dönemden geçtiğimizin farkındayız” diyen Tellioğlu, “Biliyoruz ki, dünya zor bir dönemden geçiyor. Küresel konjonktürde radikal siyasi ve ekonomik değişimler yaşanıyor. Bu konuda, herkes gibi bizlerde üzerimize düşen fedakarlıkları elbette yapacağız. Ancak, kamudan % 10-20 kar aralığında alınan işlerin % 50’lere yakın fiyat artışları yüklenici firmalarımızı zor durumda bırakmıştır. Üyelerimiz şartlarını zorlayarak işlerine devam etmektedir. Yaşadığımız süreçte, yüklenicisi olduğumuz projelerin sürdürülebilirliğine dair imkanlarımızı seferber ederek, elimizden geleni yapmaktayız, yapmaya da devam edeceğiz ama nereye kadar…” şeklinde konuştu.

“FİYAT FARKI VERİLMELİ”

2017 yılında süreli taahhüt işi almış müteahhitlerin maliyet artışlarını takip etmekte zorlandığını belirten Tellioğlu, hükümetten seçim öncesi Fiyat Farkı Kararnamesi’nin çıkartılmasını istedi. Son 1 yıldır başta demir, çimento, beton, akaryakıt ve demir türevi tüm malzemelere gelen zamlara, son günlerde yaşanan dövizdeki artışlar da eklenince, yatırımı başlamış projelerde maliyetlerin yükseldiğini söyleyen Tellioğlu, bundan sonra çıkacak ihalelerde mutlaka fiyat farkı verilmesi şartı olması gerektiğini söyledi. Şimdiden piyasa fiyatlarının 2018 yılı Birim fiyatlarının üzerine çıktığın belirten Tellioğlu, “Bu nedenle geçen yıldan süreli iş yapan firmalara yönelik fiyat farkı verilmesinin önünü açacak bir yasal düzenleme için hükümetimizden acil destek bekliyoruz” dedi. Tellioğlu, kamudaki müteahhitlere fiyat farkı verilmesiyle ilgili İMKON olarak da daha önce yine girişimlerde bulunduklarını açıkladı.

“KEFALET SİGORTASI YAYGINLAŞMALI”

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Kefalet Sigortası’nın önemine dikkat çeken Tellioğlu, uygulamanın yaygınlaşmasıyla beraber bankalar nezdindeki kredi limitleri ve teminat mektupları üzerinde oluşan yükün hafifleyeceğine işaret etti. Tellioğlu, “Kefalet Sigortası uygulaması, kamu ihalelerinde aktif olarak kullanılmalı. Bu konudaki girişimlerimiz devam ediyor.” diye konuştu.

 “MEVCUT FİYAT ARTIŞLARINI KONUTLARA HENÜZ YANSITMADIK”

Tellioğlu, maliyet artışlarının, bundan sonra yapılacak konutların fiyatına olumsuz etki edeceğini ancak mevcut yapılan ve satışı devam eden konutlara, bu artışın yansımadığını belirterek, konut almayı düşünen vatandaşlara “Şu an alım yapmak için en uygun dönem” tavsiyesinde bulundu. “Piyasada oluşan talep azalmasının önüne geçmek için hükümetimiz tarafından KDV ve tapu harçlarında indirime gidildi. Kısa bir süre de olsa konut kredi faizleri 0.98’e düştü.  Meslektaşlarımız da, konut girdilerindeki fiyat artışlarını fiyatlarına yansıtmadı. Dolayısıyla, şu anda konut almanın tam zamanı olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

OTOPARK YÖNETMELİĞİ REVİZE EDİLMELİ 

Geçtiğimiz günlerde, gündeme getirdikleri Otopark Yönetmeliği ile ilgili girişimlerinin olumlu sonuç vermeye başladığını İMKON Genel Başkan Yardımcımız Sn. Necip Nasır’ın bu konuyu Sn. Başbakanla ayrıca görüştüğünü söyleyen Tellioğlu, “Mevcut yönetmeliğin 1 Haziran itibariyle yürürlüğe girmesi öngörülüyordu. Biz yönetmelikle ilgili düşüncelerimizi paylaştık. Bu konuda olumlu mesafeler aldık. Bizimde talebimiz olan, yönetmeliğin ertelenmesi yönünde bir görüş birliği oluşmuş durumda. İMKON olarak bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

MÜTEAHHİTLER SOMUT DESTEK BEKLİYOR

Bütün meslektaşların beklentilerini dile getiren Tellioğlu, seçimlerin hemen ardından gündemin vakit kaybetmeden ekonomiye dönmesini, sektör açısından yeni bir sayfa açılmasını, göreve gelecek hükümetin sektöre desteklerini sürdürmesi temennisinde bulundu. Müteahhitler, inşaatta önemli bir tüketim kalemi olan demirin ton fiyatının 3 bin 200 liraya yaklaştığına dikkat çeken Tellioğlu, maalesef bu konuyu ilgili Bakanımıza, Hükümetimize arz etmemize rağmen somut bir şey yapılmamıştır.  demir fiyatlarındaki KDV oranının geçici de olsa yüzde 1’e düşürülmesini talep etti. Müteahhitler, beton fiyatlarında ise,  yakın bölgeler arasındaki çok ciddi fiyat farklarına dikkat çekerek, bu konuyu da yakın zamanda Rekabet Kurumu’nun gündeme getireceklerini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Büyükşehir imar planlarını onaylama konusunda ve sektörle ilgili yasal düzenlemeler konusunda başına buyruk sektörle kopuk çalıştığını, bu da zorda olan inşaat sektörünün önünü daha da tıkadığını söyleyerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tepkisini dile getirdi.
Sonuç olarak;  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan, hepimizin aynı gemide olduğunu ekonomi gemisinin de lokomotif motoru inşaat sektörü olduğunu, dolayısıyla Hükümetimizin inşaat sektörünü en geniş kitlesel temsil gücü olan Konfederasyonumuzun haklı gerekçelerini dinlemesini ve birlikte çözüm anlayışı içinde olması gerektiğini ifade ederiz. Saygıyla, kamuoyuna duyurulur. 

İMKON Genel Başkanı
TAHİR TELLİOĞLU

pus