Müteahhitlerden konutta KDV indirimi talebi!

Müteahhitlerden konutta KDV indirimi talebi! Müteahhitlerden konutta KDV indirimi talebi!

Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, konut satışlarındaki gerilemeye ilişkin olarak bir açıklama yaptı. Yenigün geçen yıl yapılan KDV indiriminin faydası olmuştu, bunu yeniden talep ediyoruz." dedi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, müteahhitlik sektörünün hedef ve beklentilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

 

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Ham madde ve akaryakıt fiyatlarının son dönemde önemli oranda arttığını dile getiren Yenigün, demir fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 50 yükseldiğini de belirtti. Yenigün, "Demir, ham madde, akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle müteahhitlere fiyat farkı ödenmesini talep ediyoruz. Bu kapsamda bir çalışma yaparak Başbakanlığa sunduk, idarelerle çalışılıyor, biraz zaman alabilir." dedi.

 

Konut satışlarındaki gerilemeye değinen Mithat Yenigün, "Konut satışlarındaki düşüş talep azalmasından kaynaklı, sektöre yönelik balon iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Geçen yıl yapılan KDV indiriminin faydası olmuştu, bunu yeniden talep ediyoruz. O kadar konut stoku ihmal edilemez. Vergi indirimiyle piyasa canlanır, satış olmayınca küçük firmalar, taşeronlar, aşağılara kadar sektörler etkileniyor." dedi.

 

Irak'ın yineden imarı için Türk müteahhitlik sektörünün yapacağı çalışmaları da değerlendiren Yenigün, ülkede yapılacak seçim sürecinin tamamlanmasını beklediklerini belirtti.

 

Libya pazarında da hareketlilik yaşandığını da söyleyen Yenigün, bu ülkenin, yarım kalmış hastane ve okul gibi işleri tamamlamak istediğini ve bu konularda çeşitli görüşmeler yapıldığını da sözlerine ekledi.

 

 

pus