Çukurova Balkon

Müteahhitlerin dört gözle beklediği kararname Meclis'te

Müteahhitlerin dört gözle beklediği kararname Meclis'te Müteahhitlerin dört gözle beklediği kararname Meclis'te

Müteahhitlerin uzun zamandır beklediği fiyat farkı kararnamesiyle ilgili yasa tasarısı, dün Meclis'e sevk edildi.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Tasarı, yabancı para cinsinden olsun veya olmasın 31 Mayıs 2008 tarihinden önce Kamu İhale Kanunu'na göre ihalesi yapılmış yapım işlerinde fiyat farkı verilmesi için Bakanlar Kurulu'na yetki veriyor.

Tasarıya göre, malzeme fiyatlarında beklenmeyen artışlar meydana gelmesi nedeniyle ihale dökümanında fiyat farkı verilmesine ilişkin hüküm bulunup bulunmadığına bakılmaksızın 1 Ocak 2008 tarihinden sonra yapılan ve yapılacak olan imalatlar için fiyat farkı verilebilmesi mümkün olacak.

Düzenlemeyle, bu olanağı sağlamak için, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'na geçici madde ekleniyor. Özellikle demirde son dönemde yaşanan ciddi artışların ardından, müteahhitler fiyat farkı verilmesi için talepte bulunmuştu.  TOKİ  de, mevcut işlerinin sürmesi için fiyat farkı verilmesi yönünde talepte bulunuyordu.

Tasarının gerekçesinde ise yapım işlerinin imalatında kullanılan malzemelerin bir kısmının, dünya piyasalarındaki rayiçlerinin bir tacirin öngöremeyeceği şekilde artmasının, Kamu İhale Kanunu'na göre ihalesi yapılan ve fiyat farkı verilmesi öngörülemeyen yapım işlerinin imalatlarını durma noktasına getirdiği belirtilerek "2008 yılının başından itibaren yapım işlerinde, iş kalemleri veya iş gruplarının imalatında kullanılan malzemelerin dünya piyasalarındaki fiyatlarında önemli oranda artışlar meydana geldiğinden, 31 Mayıs 2008 tarihinden önce Kamu İhale Kanununa göre ihalesi yapılmış yapım işlerinin tamamlanabilmesini teminen bu malzemeler için fiyat farkı esas ve usullerinin belirlenmesine ilişkin olarak Bakanlar Kuruluna yetki verilmesi öngörülmektedir" denildi.
 
Müteahhitlerin uzun zamandır beklediği fiyat farkı kararnamesiyle ilgili yasa tasarısı, dün Meclis'e sevk edildi. Tasarı, 31 Mayıs 2008 tarihinden önc...

Referans