Nefes Assos'ta yaşam 2022'de başlayacak!

Nefes Assos'ta yaşam 2022'de başlayacak!21. yüzyılın örnek insan yerleşkesi olarak nitelendirilen Nefes Assos, merakla beklenen lansman etkinliğini, tarihi Fişekhane’deki toplantı ile gerçekleştirdi. Ekolojik yaşam arayışı içinde olanların referans noktası olan Nefes Assos, 21. yüzyıl insan yerleşkesi olarak bir ilke imza atıyor.


21. yüzyılın örnek insan yerleşkesi olarak nitelendirilen Nefes Assos'un, merakla beklenen lansmanı tarihi Fişekhane’de düzenlenen toplantı ile yapıldı. Türkiye’nin ilk sürdürülebilir yaşam köyü olarak, 21. yüzyıl tehditlerine karşı fırsatları ile yanıtlayan sosyal bir sığınak niteliğine sahip Nefes Assos; kurucuları Dr. Önder Halisdemir ve Nevra Halisdemir ile birlikte Mimar Han Tümertekin, Dr. Ayşegül Çoruhlu, Bureau Veritas, Sigma Mühendislik, Komşuköy ve Sibel Senna Yılmazer gibi alanının en iyi isimlerinden oluşan takım liderliğinde hayata geçiriliyor.

Nefes Assos

Açıklandığı günden bu yana, ekolojik yaşam arayışı içinde olanların referans noktası olan Nefes Assos projesinin lansmanı Kovid-19 salgını kısıtlamaları YouTube üzerinden yapıldı. Nefes Assos’un takım üyelerinin katıldığı lansmana, takipçilerinin katıldığı bir Nefes terapisi ile start verildi ve Ahu Özyurt moderatörlüğünde takım üyelerinin projeye katkılarını anlattığı bir açık oturum şeklinde sürdü. Nefes vizyonu ve gustosunun çıktıları olan sosyal ve fiziki değerler bütünü, tüm ayrıntılarıyla izleyicilere aktarıldı. Sürdürülebilirliği, tüm alt ve üst yapıları kapsayacak şekilde; kendine yeten, tarım faaliyetleri, yenilenebilir enerji ve su kaynakları, atık yönetimi, sosyal ve ekonomik döngüler gibi konularla tanımlayan Nefes Assos, 21. yüzyıl insan yerleşkesi olarak kendi alanında bir ilki hayata geçiriyor. Türkiye’nin ilk sürdürülebilir köyü olarak tasarlanan projede yaşamın, 2022'de başlaması öngörülüyor.

Nefes Assos

“Nefes’in beyaz sayfasında buluşacaklar”

Sürdürülemez hale gelen metropol yaşamına, sürdürülebilir, kendine yeten ekolojik bir yaşam seçeneğine imza attıklarına dikkat çeken Nefes Assos kurucusu Dr. Önder Halisdemir, “Nefes Assos, dünyadaki iyi bilgi ve örneklerden yararlanarak, dünya mirası olan, Aristoteles’in M.Ö.3.yy’da felsefe okulu kurduğu antik kentin karşısında 21.yy olanakları ile kurulan, örnek bir yerleşim olarak kurgulandı. Birleşmiş milletlerin sürdürülebilirlik tarifi olan ekolojik, sosyal ve ekonomik döngüleri somutlaştırarak kendinden sonraki yerleşimlere açık kaynak olarak sunacağı Nefes Assos Standartlarını da geliştirmektedir. Ekolojik yerleşimler için Çanakkale’den dünyaya seçkin bir örnek kazandırmak ve yolu bizden sonrakiler için kolaylamak istiyoruz.  Bu sebeple proje yönetimi ve standartları oluşturma işini de multidisipliner takımımızın üyesi Bureu Veritas’a verdik. İnsanoğlunun alternatif yaşam arayışında Mars seçeneğine çok vakit var. Dünyamızı daha yaşanabilir bir yer kılmak hepimizin sonraki nesillere borcu. Nefes Assos yatırımlık değil yaşamlık, yeni bir ara konak değil bir varış noktası olarak hayata geçiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Nefes Assos’taki yeni yaşama ilişkin bilgiler paylaşan Halisdemir, “Ekolojik yaşamların en zayıf tarafı sosyal yaşam olurken, Nefes’in en güçlü yönü, yaşlılık zamanında da devam edecek sosyal kulüp havasında devam edecek olan sosyal sürdürülebilirlik. Bunun için birçok mekanizma oluşturduk. Diğer yandan, köy sakinlerinin sosyal ve kültürel uyumu en önemli kriterimiz. Ev alma komşu al sözü ne kadar da doğru ve içinin doldurulması ne kadar özen istiyor. Nefesin beyaz sayfasında buluşacak köy sakinleri; farklı geçmişlerin, ortak değerlerin ve benzer hayallerin insanları olacak şekilde belirlenecek" diye konuştu.

Nefes Assos

Takım üyeleri Nefes’i anlattı

Nefes Assos’un dünyaca ünlü mimarı Han Tümertekin, projede yapıların insana hizmet sunduğunu, bulunduğu bölgenin elementleriyle iç içe zamansız bir yapı olarak köyü kurguladıklarına vurgu yaptı. Tüm seçimlerin sağlıklı yaşama uygun olması konusunda danışmanlık yapan ve projedeki Köy Enstitüsü programlarına destek olan Dr. Ayşegül Çoruhlu, yaşam alanlarının fiziki ortamının bütünsel sağlık anlamında önemli olduğuna, kaliteli bir yaşam deneyimi için her ayrıntının önemli olduğuna dikkat çekti. Nefes Assos’ta GDO’suz, hormonsuz ve kimyasal kullanılmadan, geleneksel doğal tarım alanlarınınolacağını dile getiren Komşuköy kurucuları Özden Akyıldız ve Uğur Akyıldız; köyde uzman çiftçilerin emeği ile hasat zamanlarında hane başına 6 kiloya varan taze ürün elde edileceğini belirtti.

Köyün mühendislik alanındaki özelliklerini paylaşan Sigma Mühendislik Genel Müdürü Abuzer Sarı, yüksek mühendislik ile enerji verimliliği fazla, yenilikçi, sürdürülebilir, çevreye saygılı bir proje hayata geçirdiklerini ifade etti. Projenin peyzaj direktörü Sibel Senna Yılmazer; Nefes Assos’un bulunduğu bölgenin iklim ve lokal bitki kültürüne uygun, ürün veren, doğal bir peyzaj gerçekleştirileceğine dikkat çekerken, tüm projenin yönetimini üstlenen Bureau Veritas adına Osman Hisarcıklıoğlu; Nefes’in alanında dünyanın sayılı projelerden biri olduğunun altını çizerek, 190 yıllık geçmişi ile Bureu Veritas için de ilkleri barındırdığını tüm sürecin yönetimini üstlendiklerine ve dünya know-how’ıyla iyi bir örnek hazırlandığına ve sonraki yerleşimlere örnek olması için N.A.S. standartları konusunda beraber ilerlediklerine de dikkat çekti. 

Avrupa Birliği’nden hibeye hak kazandı

Avrupa Birliği’nin Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kriterleri (IPARD) kapsamında hibe almaya layık görülen Nefes Assos’ta her adım; 190 yılı aşkın deneyimi ile 140 ülkede faaliyette bulunan ve test, gözetim, belgelendirme hizmetlerinde dünya lideri Bureau Veritas danışmanlığında sürdürülüyor. Projenin her basamağı; kalite, sağlık, güvenlik, çevre koruma ve sürdürülebilirlik anlamında uygulanabilir standartlara, düzenlemelere ve şartnamelere uygunluğu test edilerek yapılıyor.

Nefes Assos

21. yüzyılın örnek insan yerleşkesi

Nefes Assos, Assos’ta, metropole 4 saat sürüş mesafesinde, 62 dönüm büyüklüğünde; antik kent ve deniz manzaralı bir tepede, kendi tarımını uzmanlar eliyle yapabilen, enerji ihtiyacını güneşten kazanan, suyu yeniden kullanan, içinde sürekli atölyelerin ve çevre gezilerinin düzenleneceği bir Köy Enstitüsü’ne sahip olan, 21. yüzyılın örnek insan yerleşkesi şeklinde hayata geçiriliyor. Sosyal donatılar olarak; içinde kahve, pazaryeri ve köy meydanı gibi yapıları ile 50 haneli, yeni yaşam vizyonunu sürdürülebilir değerler kapsamında bir araya getiren bir proje. İçinde köy hizmetlerini yönetmek ve gerektiğinde hanelere de hizmet verebilecek 20 odalı bir deneyim otelini ve SPA house barındıran proje, yaşlılıkta da sürdürülebilir ekolojik yaşamdan kesintisiz yararlanılmasını öngörüyor. 

Kendi enerjisini üreten, atık ve karbon ayak izinde sıfırı hedefleyen ilk yerleşim birimi 

Nefes Assos, kendi enerjisini fotovoltaik güneş enerjisi sistemleri ile üreten, atık ve karbon ayak izini sıfırlama hedefli bir köy olarak öne çıkıyor. Otomobiller için hızlı şarj istasyonları da köyde bulunacak. 

Nefes Assos görücüye çıktı!