Nevşehir yeraltı şehrinde ilk etap 2017'de açılacak!

Nevşehir yeraltı şehrinde ilk etap 2017'de açılacak!Arkeolog Semih İstanbulluoğlu, yer altı şehrinde yürütülen kazı ve temizleme çalışmalarının ilk etabının 2017 yılında ziyarete açılacağını öngördüklerini dile getirdi.


Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından gerçekleştirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması sırasında ortaya çıkan yer altı şehrinde yeni uzun geçiş tünellerine ve yaşam galerilerine ulaşıldı.


Kent merkezinde yer alan ve üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan edilen Nevşehir Kalesi çevresindeki 11 mahalleyi içine alan 360 bin metrekarelik alandaki kazı çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarda bu yılın başında ortaya çıkarılan yer altı şehrinde, yeni geçiş tünelleri ve yaşam galerileri bulundu.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halen devam eden kazı çalışmaları sırasında edinilen ilk bilgilerin paylaşılmasıyla farklı ülkelerden birçok araştırmacının bölgeye gelerek incelemelerde bulunduğunu, Kapadokya bölgesinin tarihi başlangıcına ışık tutacak bilgilere bu yeraltı yerleşimi sayesinde ulaşılacağını söyledi.


Turizme kazandırılmış bilinen diğer yeraltı şehirlerinin geçmiş dönemlerde insanların tehlike anında kısa süreli sığındıkları yerler olduğuna işaret eden Ünver, "Ancak burası insanların yaşamlarını sürdürdükleri gerçek bir yeraltı şehri. Ayrıca diğer yeraltı şehirlerinde hiç karşılaşmadığımız uzun tüneller ve geçmişte insanların yıllarca hayatını sürdürdüğü tespit edilen yeni yaşam odalarıyla ilk kez karşılaşıyoruz" dedi.


KAZI ÇALIŞMALARI 5 BİN YILLIK BULGULARI ORTAYA ÇIKTI

Kazı çalışmaları sırasında 5 bin yıllık bulguların ortaya çıkartıldığını aktaran Ünver, şöyle devam etti:

"Çok önemli bulgulara, yeni uzun tünellere ve insanların topluca yaşadığı alanlara ulaştık. İçerisinde bezirhaneler, şapel ve insanların yeraltı şehrindeki farklı yaşam alanlarına eriştiği tünellere ulaşıldı. Burası diğer yeraltı şehirleri gibi insanların belli bir süre saklandığı değil, sürekli yaşadıkları gerçek bir yer altı şehri konumunda. Dünya tarihi açısından da çok önemli bilgi ve bulgulara ulaşacağımıza kesin gözüyle bakıyoruz. Türkiye ve dünya tarihi adına önemli bir süreçte ilerliyoruz. Nevşehir'in tarihini 5 bin yıl öteye taşıyacak bu alandaki ilk bulgular bizi Hititler Dönemi'ne kadar götürüyor. Çalışmalar neticelendiğinde Kapadokya'nın tarihi yeniden yazılacaktır."


Ünver, çalışmalar tamamlandığında dünyanın en büyük antik parkının da ziyarete açılmış olacağını belirterek, "İnsanlar buradaki medeniyeti yakından tanıma imkanı bulacaklar, tarihsel yolculuk yapacaklar. Kapadokya'da insan yaşamlarının temelini öğrenmemizi sağlayacak heyecan verici bir çalışmaya ev sahipliği yapıyoruz" dedi.


ÇALIŞMALAR KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KONTROLÜNDE YAPILIYOR

Yürütülen kazı ve temizleme çalışmalarının ilk etabının 2017 yılında ziyarete açılacağını öngördüklerini dile getiren arkeolog Semih İstanbulluoğlu ise çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı kontrolünde devam ettiğini aktardı.


Kapadokya'da geçmiş dönemlerde yaşam sürmüş medeniyetler hakkında net bilgilere erişilebilecek kazı çalışmalarında ilginç malzemeler bulduklarını aktaran İstanbulluoğlu, "Hitit öncesi döneme dayandığı yönünde öngörülerimiz var bilimsel çalışmaların laboratuvar ortamlarından tamamlanmasının ardından daha net bilgilere ulaşabileceğiz. Kazı çalışmalarında tarihsel sürecini henüz tespit edemediğimiz lüle taşından yapılan pipolar gibi ilginç eşyalar bulduk. Bunlar insanlık tarihi açısından elimize net veriler sunabilir" ifadelerini kullandı.


Habertürk


Haber Anayurt Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Ahiler Kalkınma Ajansı 20L5 yılı Teknik Destek Pogramı kapsamında Nevşehir Belediyesi tarafından hazırlanarak desteklenmeye hak kazanan iki projenin uygulaması başladı. 


Nevşehir Kaleci ve Çevresi Kentsel Dönüşüm projesi çalışmaları kapsamında Nevşehir Belediyesi tarafından hazırlanan. "Dünyanın En Büyük Yer Altı Şehri'nin Turizme Kazandırılması Projesi 1. Etap Danışmanlık ve Fizibilite Raporu" isimli projenin uygulanası başladı. 


Nevşehir Belediyesi ve Ahiler Kalkınma Ajansı ile sözleşmesi imzalanan projeyle, Nevşehir Kalesi ve civarındaki toplam 11 mahalleyi de içine alacak merkezdeki yeraltı yerleşkesinin turizme kazandırılması, bu belgedeki tarihi ve doğal yapının korunması için yapılacak çalışmaların yürütülmesine yönelik, eski eser yapılarda relöve, restküsyon, restorasyon uygulamaları konusunda yapılacak çalışmalara, alanında uzman bir isim olan Prof. Dr. İsmet Ağaryılmaz destek verecek.


Anayurt