18 / 08 / 2022

Nihat Zeybekci İzmir için projelerini açıklayacak!

Nihat Zeybekci İzmir için projelerini açıklayacak!

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, ''İzmir'in dünyaya hazırlanması ve kendi hikayesini yazması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalara ağırlık vereceğiz ve önümüzdeki günlerde hazırladığımız projeleri İzmirlilerle paylaşacağız'' diye konuştu.AK Parti  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmir'de bir otelde medya temsilcileriyle buluştu. Zeybekci, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlandırdı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, konuşmasına dünyadaki ekonomik gelişmeleri anlatarak başlayan Zeybekci, İzmir'in de özellikle 1990 yılından sonra başlayan değişime mutlaka ayak uydurma gerektiğini kaydetti.

İzmir'e adaylığının gündeme geldiğinde çok heyecanlandığını söyleyen Zeybekci, şunları söyledi: 

"İzmir'i idari sınırlarıyla sınırlamamak gerekiyor. Uşak, Çanakkale, Balıkesir'i de buna dahil etmek lazım. Bakınız 1915 Çanakkale Köprüsü İzmir öncelikli bir projedir. Yine İstanbul-İzmir otoyolu, İzmir-Ankara hızlı tren projesi ve İzmir-Antalya otoyolu projeleri ve çalışmaları kentimizin önemini gözler önüne seriyor. İzmir'in dünyaya hazırlanması ve kendi hikayesini yazması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalara ağırlık vereceğiz ve önümüzdeki günlerde hazırladığımız projeleri İzmirlilerle paylaşacağız. Tüm bu çalışmaları birlikte inşa etme fırsatımız var. İzmir'in birlikteliğe ihtiyacı var. İzmir'i her platformda dinliyorum ve bunu da fırsat olarak görüyorum. İzmir'i sokak sokak yürüyorum, insanları dinliyorum. İzmir'in ideolojik kalıplardan çıkması lazım."

Körfez Geçiş Projesi'nin vazgeçilmemesi gereken yatırım olduğunun altını çizen Zeybekci, teknolojik eksikliklerine ve çevre endişelerini ortadan kaldıracak teknik çözümlere bakılması yönünde görüşünde bulundu. 

İzmir'e yapacakları ilk işlerden birinin son derece basit bir proje olduğunu ifade eden Zeybekci, "Buna da 9 aylık bir süre koyuyorum. 2019'un sonunda bu şehre yaklaştığınızda güzel bir görüntüyle karşılaşacaksınız. Nerden gelirseniz gelin. Gördüğünüz çıplak binaların tamamını İzmirlilerle tartışarak komple boyayacağız. Yaklaştığınızda rengarenk bölgeler göreceksiniz." ifadelerini kullandı. 

İzmir'in spor, turizm ve sağlık şehri olması gerektiğini belirten Zeybekci, göreve geldiklerinde 15 bin nüfus ortalamasına bir kapalı spor salonu yapacaklarını müjdeledi.

Zeybekci, 50 bin nüfusa ise yüzme salonuyla kapalı spor salonu planlayacaklarını, şehrin ancak bu şekilde spor merkezi olabileceğini kaydetti.

Herhangi bir çalışmaya başladıklarında işin başına mutlaka tarih yazacaklarını söyleyen  Zeybekci, İzmir'de kişi başına düşen yeşil alan miktarının 1,6 metrekare olduğunu vurguladı. Zeybekci, "Bizim 5 yıldaki sözümüz bunu 15 metrekareye çıkarmak. Şehrin o kadar güzel yerleri var ki bunu başaracağımıza inanıyorum. 'İzmir'in hayat tarzı bu' şeklindeki yaklaşım bu şehre yapılan en büyük haksızlık buna alet olmayalım. İzmir'in hayat tarzı dar sahile mi sıkıştı kaldı." diye konuştu.

Zeybekci, dünyanın en modern olimpiyat statlarından birini yapacaklarını ifade eden, bunu da Atatürk Stadı'nın olduğu yere inşa edeceklerini ayrıca Türkiye'nin en büyük kapalı spor salonunu da şehre kazandıracaklarını müjdeledi.