Noterlerin nöbeti ilçelere taşınıyor!

Noterlerin nöbeti ilçelere taşınıyor! Noterlerin nöbeti ilçelere taşınıyor!

Adalet Bakanlığı tarafından illerde bulunan nöbetçi noterlik uygulamasının kapsamının artırılmasıyla aralarında turizm merkezi konumunda yer alan Marmaris, Bodrum, Fethiye, Kuşadası, Edremit'in de bulunduğu 12 ilçede noterler, bu hafta sonu vatandaşların hizmetinde olacak.Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği tarafından yapılan çalışmaların ardından 81 ilde noterlikler nöbetçi olarak hafta sonu da mesai yapmaya başladı. 

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; İstanbul'da 4,  Ankara  ve İzmir'de 2'şer, diğer illerde de birer noter, nöbetçi olarak hafta sonları vatandaşın hizmetine açıldı. Nöbetçi noterliklerde bugüne kadar yapılan işlem sayısı ise 50 bine ulaştı.

Bakanlık tarafından gösterilen ilgiyi de dikkate alıp uygulamanın kapsamının genişletilmesine karar verildi. Buna göre, noter sayısının fazla olduğu, ticari işlemlerin yoğun gerçekleştiği, turizm merkezi konumundaki ilçelerde nöbetçi noterlik uygulamasının başlatılması değerlendirildi. Yapılan çalışmayla vatandaşların iş ve işlemlerini hafta sonları da gerçekleştirmeleri planlanan 12 ilçede nöbetçi noterlik uygulamasına başlandı.

TURİZM MERKEZLERİNE NÖBETÇİ NOTER 

Buna göre, Antalya'nın Alanya ve Manavgat, Muğla'nın Bodrum, Fethiye ve Marmaris, Şırnak'ın Silopi, Balıkesir'in Edremit, Bursa'nın İnegöl, Mersin'in Tarsus, Tekirdağ'ın Çorlu, Kocaeli'nin Gebze, Aydın'ın Kuşadası ilçelerinde hafta sonları nöbetçi noterlikler uylaması başlayacak. Bu ilçelerde yer alan nöbetçi noterlikler, illerde olduğu gibi 10.00-16.00 saatleri arasında hizmet verecek. Nöbetçi noterlikler, öğle tatilinde de mesai yapacak. 

İlçelerdeki nöbetçi noterlikler de Türkiye Noterler Birliğinin internet sitesinden ilan edilecek. Uygulamaya bu hafta sonundan itibaren başlanacak. 
 

Nöbetçi noter uygulaması başladı!