Nurettin Özgenç: İmar affı ödemelerine ek süre verilsin!

Nurettin Özgenç: İmar affı ödemelerine ek süre verilsin!

KOBİDER Genel Başkanı Nurettin Özgenç, "İmar başvurusu yapan vatandaşların ödemelerini kolaylıkla yapabilmeleri ve İmar Barışından beklenilen gelirin elde edilebilmesi için son kez yapılacak ek süre ve taksitlendirme şarttır'' dedi.


Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, "İmar başvurusu yapan vatandaşların ödemelerini kolaylıkla yapabilmeleri ve İmar Barışından beklenilen gelirin elde edilebilmesi için son kez yapılacak ek süre ve taksitlendirme şarttır'' diye konuştu.

İstanbulses'te yer alan habere göre; Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, "İmar başvurusu yapan vatandaşların ödemelerini kolaylıkla yapabilmeleri ve İmar Barışından beklenilen gelirin elde edilebilmesi için son kez yapılacak ek süre ve taksitlendirme şarttır. Yeni bir ek süre tanınmaması halinde başvuru yapmış ama ödeme yapamamış kişiler zor durumda kalacak, bu sefer de kamu beklediği ödemeyi haliyle alamayacak" diyerek uyarılarda bulundu:

Özgenç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılar için başlatılan imar barışından yararlanmak amacıyla başvuruda bulunan vatandaşların Yapı Kayıt Belgesi bedellerini yatırma süresi sona eriyor.

Türkiye genelinde bulunan konutların imar ve iskan sorununun çözülmesi amacıyla hayata geçirilen imar barışına başvurular için süreç, 15 Haziran'da sona ermişti, imar barışından yararlanmak amacıyla başvuruda bulunan vatandaşların Yapı Kayıt Belgesi bedellerini ödeme süresi sona erdi. 
Konu hakkında açıklamalarda bulunan KOBİDER tarafından yapılan açıklama şöyle;

"Her kadar; 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi almak üzere 15/6/2019 tarihine kadar başvuruda bulunmuş olanların yapı kayıt bedeli ödeme süresi; yapı kayıt bedelinin en az yüzde 25'inin 31/7/2019 tarihine kadar peşin olarak, kalan kısmının ise takip eden aylarda taksitli olarak ve her ayın birinde kalan kısmın yüzde 2.0 oranında artırılması suretiyle hesaplanacak miktarın yatırılması şartıyla 31/12/2019 tarihine kadar uzatılmış olsa da; ticaret savaşlarının dünya ve Türkiye ekonomilerine olan olumsuz etkileri bilinen bir gerçek. Esnaf ve KOBİ'lerinde bu durumdan etkilendiği ortada.Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durumunda vatandaşa olumsuz yönde yansıması nedeniyle ödeme güçlüğü çekiliyor. Biz KOBİDER olarak; bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı Yapı Kayıt Belgesi için başvuru yapılmış ama ödeme yapılamamış borçlar için ek süre uzatımı ve taksitlendirme bekliyoruz.Zira vatandaşın hali hazırda biriken borçlarının olması nedeniyle süre uzatımı ve taksitlendirme beklentisi için bakanlıktan yeni bir adım beklentimiz var. Bu bağlamda İmar Barışına başvuru yapmış ama borcunu ödemekte güçlük çeken vatandaşlara mevcut borçlarını daha kolay ödeyebilmeleri için yeni bir imkan getirilmeli."