Ocak ve Şubat aylarında üretilen çimentonun yüzde 21,1’i ihraç edildi!

Ocak ve Şubat aylarında üretilen çimentonun yüzde 21,1’i ihraç edildi! Ocak ve Şubat aylarında üretilen çimentonun yüzde 21,1’i ihraç edildi!

Ççimento sektörünün 2019 yılının ilk iki aylık verilerine göre; çimento ihracatında yüzde 44,6’lık artış yaşanırken, üretilen çimentonun yüzde 21,1’i ihracata konu oldu... Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından Çimento Sektörü 2019 Ocak-Şubat dönemi rakamlarını açıklandı. 2018'in ilk aylarında mevsim normallerinin üstünde sıcak bir kış geçirilmesiyle, geçen yılın Ocak ayında satışlar beklenenden fazla artış olmuştu. Hem mevsimselliğin getirdiği bu durum hem de geçen yılın son 5 ayındaki küçülmenin etkisiyle, çimento iç satışlarındaki daralma devam etti. Bölgesel bazda iç satışlarda daralmanın en az olduğu bölgeler Doğu ve Güney Doğu Anadolu oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ocak-Şubat döneminde sektörün klinker ve çimento ihracatında ton bazında yüzde 65,7; ciro bazında ise yüzde 50,1 oranında artış yaşandı. Yine TUİK verilerine göre, çimento ve klinker ihracatının en çok arttığı ülke Gine olurken; bu ülkeyi ABD ve Senegal takip etti.