Okmeydanı yeniden onaylandı!

Okmeydanı yeniden onaylandı!


İBB Meclisi'nde 2012'de kabul edilen plana CHP Grubu itiraz etmiş, 6. İdare Mahkemesi 3 Temmuz 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Okmeydanı ile ilgili hazırlanan yeni plan, CHP'nin itirazları arasında oyçokluğu ile yeniden kabul edildi.


İBB Meclisi'nde 13 Ağustos 2012 tarihinde kabul edilen plana CHP Grubu itiraz etmiş, 6. İdare Mahkemesi 3 Temmuz 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Okmeydanı ile ilgili hazırlanan yeni plan, CHP'nin itirazları arasında oyçokluğu ile yeniden kabul edildi.

Ahmet Misbah Demircan Okmeydanı tapularını dağıtacak! Detaylar için tıklayın!


DEMİRCAN: 14 BİN MALİKİN YÜZDE 95'İ İLE BİRE BİR GÖRÜŞTÜK


Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, kürsüden meclis üyelerine Okmeydanı projesi ile ilgili bilgi verdi. Mahalle sakinleriyle 500 toplantı yaptıklarını belirten Demircan, “Bölgede 80 bin kişi yaşıyor. 14 bin malik var. 14 bin malikin yüzde 95'i ile bire bir toplantı yaptık" dedi. 


İdare Mahkemesi'nin planı iptal gerekçeleri arasında "kiracıların ne olacağı" sorusunun yer aldığını anlatan Demircan, yeni planda kiracıları da dikkate aldıklarını söyledi. Demircan, yeni plana daha fazla ticaret alanı eklediklerini de ifade etti.


CHP: İNSANLAR HÂLÂ YERLERİNDEN EDİLECEKLERİ ENDİŞESİNİ TAŞIYOR


Planların yeniden oylanması sırasında ret oyu kullanan CHP adına söz alan İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, Okmeydanı'nda yaşayanların bu plana inanmadıklarını; sürülecekleri ve yerlerinden edilecekleri endişesini taşıdıklarını belirtti. Sağlam, tereddütler giderilmediği sürece planı onaylamayacaklarını açıkladı.


KENTSEL DÖNÜŞÜM UZLAŞMAYI EN HIZLI TAMAMLAYAN ADADA BAŞLAYACAK


Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, konuşmasının ardından, meclis salonuna getirilen Okmeydanı projesinin maketi üzerinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 


Bölgenin daha önce planı olmayan bir yer olduğunu kaydeden Başkan Demircan, “Burada kabul edilen alan, 1 milyon 650 bin metrekare. 80 bin kişi yaşıyor. Bu planla, gelecekte 100 bin kişinin yaşayacağı bir yer tasarlanıyor. Tapu meselesi çözüldükten sonra 30 ayrı adamız var. Büyük bir uzlaşma alanı kurulacak. Hangi ada öncelikli olarak uzlaşmasını tamamlarsa, en hızlı olan yer, dönüşümün başlayacağı yer olacak" şeklinde konuştu.


Akşam