04 / 07 / 2022

Okul müdürü, Beykoz Anadolu Lisesi'ni kiraya vermiş!

Okul müdürü, Beykoz Anadolu Lisesi'ni kiraya vermiş!

İstanbul'da bulunan Beykoz Anadolu Lisesi’ne dün icra ekipleri gitti. Sebebi ise okulun eski müdürünün, okulun iki katın kiraya vermesi.İstanbul’un Beykoz İlçesi Çavuşbaşı Mevkii’nde yer alan Beykoz Anadolu Lisesi’ne dün icra ekipleri gitti. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, sebebi ise okulun eski müdürünün, okulun iki katını tekstil firmasına kiraya vermesi.

Okul müdürü, Beykoz Anadolu Lisesi ni kiraya vermiş!

CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş, mahkemeye taşınan olayı “Aziz Nesinlik bir hikaye daha” diyerek şu sözlerle anlattı.

“Anadolu Lisesi'nin zemin ve bodrum katı, 2004'te Okul Müdürü Osman Bey tarafından, bir tekstil atölyesine 5 yıllığına kiralanır. Şirket okulda 8.5 ay faaliyet yürütür. Sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü, firmaya ve okula ihtarname yollayarak ilgili alanların ‘okul birleştirmesi yapılacağı' için boşaltılmasını ister. Konu yargıya taşınır. Mahkeme, kiracıyı haklı bulur ve kiracının 8.5 milyon lira zarara uğradığını tespit eder. Firma, hem zararın temini hem okuldaki yerine taşınmak için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurur.”

6 GÜN SÜRE VERİLDİ

Okulun ticarethane gibi kullanılmasına tepki gösteren CHP'li Barış Yarkadaş konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Ancak MEB, ‘Biz böyle bir parayı ödeyemeyiz, sorununuzu okul yönetimiyle çözün' der. Firma dün, İcra Dairesi çalışanları ile 600 öğrencili okula gidip icra başlattı. Okuldaki yaz okulu öğrencileri de dışarı çıkarıldı. Araya giren kişiler sayesinde, kiracı firma, okulun alt katının kendilerine teslim edilmesi için 6 gün süre tanıdı. Firma, iş kaybı olduğu gerekçesiyle günlük 6 bin lira zarar temini talep etti. Okul yönetimi bunu kabul etmek zorunda kaldı. Okulu kiraya veren Osman Bey, şu an bir İmam Hatip'te müdür.”