Okullar açıldı, konut kiraları yükseldi!

Okullar açıldı, konut kiraları yükseldi! Okullar açıldı, konut kiraları yükseldi!

MTM, kiralık konut piyasasında yaşanan hareketliliği mercek altına aldı. 2018 - 2019 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte ev kiralarında yükseliş olduğu tespit edildi...Medya Takip Merkezi (MTM), son zamanlarda kiralık konut piyasasında yaşanan hareketliliği mercek altına aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ağustos verilerine göre, yurt içi üretici fiyatları geçen ay yüzde 6.60 artarken, yıllık ÜFE yüzde 32.13 olarak hesaplandı. Böylelikle ülke çapında kira artış oranları bir yılda yaklaşık yüzde 60 yükseldi. Buna göre son 12 ayın yıllık ÜFE ortalamasına göre belirlenen Eylül 2018 kira artış oranı yüzde 18.78 olarak belirlendi.

Haziran ayında yüzde 15,80 olan kira artış oranı Temmuz ayında yüzde 16,57’ye, Ağustos ayında ise yüzde 17,41 TL’ye tırmandı. MTM’nin yapmış olduğu araştırmada emlak kiralama haberlerinin 1 Ağustos – 15 Eylül tarihleri arasında bin 855 adet olduğu görüldü.

Üniversite sınav sonuçları açıklandı, öğrenciler kiralık ev arayışına başladı

Eğitim öğretim sezonunun açıldı ve yurtları tercih etmeyen öğrenciler, üniversitelerin çevresinde ev aramaya başladı. Öğrenciler, en çok 2+1 kiralıkları tercih ediyor. Ev kiraları İstanbul,  İzmir  ve Ankara’da ortalama yaklaşık 1.600 ile 2.100 TL’den başlarken, öğrencilerin üniversite seçiminde en çok tercih ettiği şehirlerden Eskişehir ve Bursa’da da kiralık fiyatları benzer bir ortalamada seyrediyor. 

İstanbul'da kira fiyatlarının en düşük olduğu semtler 1.155 TL ortalama ile Avcılar olarak görülüyor. Bursa’da ortalama 979 TL ile Nilüfer-Dumlupınar, Ankara’da 868 TL ortalama ile Sincan, İzmir’de 1.284 TL ortalama ile Gaziemir, Eskişehir’de ise 793 TL ortalama ile Odunpazarı oldu.