Olimpos'un yeni imar planları bölgeye nefes aldıracak!

Olimpos'un yeni imar planları bölgeye nefes aldıracak!Antalya'daki Olimpos Turizm Merkezi'ni altyapı sorunlarından kurtarmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı bölgeye nefes aldıracak.


Antalya'daki Olimpos Turizm Merkezi'ni altyapı sorunlarından kurtarmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı, bölgedeki turizm sektörü temsilcilerini heyecanlandırdı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yerli ve yabancı turistlere hizmet veren işletme sahipleri, arkeolojik veri barındırmayan bölgede sit statüsü değişikliğini öngören, bungalov ev sayısını azaltmayı ve bölgeyi betonlaşmadan uzak tutmayı amaçlayan plan sayesinde nefes almayı amaçlıyor.

Likya Antik Şehri'ne ev sahipliği yapan Olimpos'ta 30 yılı aşkın bir süredir pansiyon işletmeciliği yapan Halil Karataş, Anadolu Ajansı muhabirine, planla zamanla artan işletmelere yönelik düzenleme getirileceğini belirtti.

Olimpos'un tarihiyle, deniziyle, sahiliyle ve yerleşik halkıyla her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turist ağırladığını dile getiren Karataş, yıllar içerisinde bölgeye olan ilginin artmasıyla köylüler tarafından yapılan bungalov tarzındaki evlerin sayılarında da artış olduğunu belirtti.

Tesislerin yer aldığı bölgede herhangi bir düzenleme yapılamaması sebebiyle altyapı konusunda ciddi sorunlar yaşadıklarını söyleyen Karataş, "Yaklaşık 9 yıl önce işletme sahipleriyle Olimpos için düzenleme talebinde bulunduk. Zaman içerisinde sorunlarımız giderek artmıştı. Sık sık elektriğimiz, suyumuz kesiliyordu. Koruma Amaçlı İmar Planı sayesinde yerli ve yabancı turistlere hizmet veren bir tatil yöresi, yıllardır yaşadığı altyapı sorunlarından kurtulacak. Daha kontrollü bir turizm alanı bizleri bekliyor." diye konuştu.

Karataş, plan sayesinde betonlaşma ve doğa tahribatının da önüne geçileceğini de sözlerine ekledi.

Yeni inşa edilecek olan tesislerin, plan dahilinde hayata geçirileceğini dile getiren Karataş, "Olimpos hepimizin ortak değeri. Eğer burada bir tahribat olsa köylüler olarak ilk biz karşı çıkarız. Bu plan kaçak yapılaşmayı bitirecek. Altyapısıyla, yollarıyla ve işletmeleriyle daha düzenli bir yaşam alanı oluşturulacak." dedi.

Karataş, Olimpos'un eskisinden daha fazla korunacağını söyledi.

- Plan, bölgeye nefes aldıracak

İşletmeci Bahri Karataş da plan için herhangi bir endişe yaşamadıklarını, bilakis büyük bir heyecanla uygulamaya geçmesini beklediklerini belirtti.

Çarpık yapılaşmanın önüne geçileceğini söyleyen Karataş, "Plan hayata geçtiğinde hepimiz nefes alacağız." dedi.

İşletmeci Baykal Solmaz da Olimpos için hazırlanan planın kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

Altyapı yapılması için senelerdir mücadele verdiklerini söyleyen Solmaz, "Bölgede ortalama 3 bin yatak kapasiteli tesisler bulunuyor. Bazı dönemlerde yoğun çalışılıyor. Kapasitenin üzerindeki yoğunluk nedeniyle elektrik ve su sıkıntıları yaşıyoruz. İmar planıyla kendi arazilerimiz belli oranda küçülecek ama olsun, her şey daha düzenli olsun. Biz buna razıyız." dedi.

Şehir Plancıları Odası'ndan Olimpos Koruma İmar Planı'na dava hazırlığı!