Orçun Ersan kimdir?

Orçun Ersan kimdir?

Park Oran konut projesi ve Roketsan binalarını tasarlayan ACE Mimarlık’ın ortağı olan Orçun Ersan kimdir? ACE Mimarlık projeleri nelerdir? İşte Orçun Ersan'ın biyografisi ve ACE Mimarlık projeleri...Orçun Ersan kimdir?

Orçun Ersan, 1978 yılı  Ankara  doğumlu. 2002 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi (GÜMMF) Mimarlık Bölümü’nden mezun olarak ACE Mimarlık Mühendislik Müşavirlik Limited Şirketi’ne ortak oldu. 


ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde “Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Mimarlık Mevzuatının AB Normlarına Adaptasyonu; Bir Söylem Analizi” başlıklı teziyle yüksek lisans çalışmalarına katıldı. 


Orçun Ersan, Türkiye Mühendisler Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) komisyonlarında aktif olarak yer almış, Türk Serbest Mimarlar Derneği'nde 12. dönem yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 


Çeşitli yarışmalarda dereceleri olan Orçun Ersan, son olarak D-8 Projesi ile 2010 yılında proje dalında Ulusal Mimarlık Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Halen ACE Mimarlık Mühendislik Müşavirlik Limited Şirketi’nde Yönetici Mimar olarak faaliyetlerine devam etmektedir.


Orçun Ersan’ın öne çıkan projesi Aktif Metropolitan Hotel:

Kentlerin ete kemiğe bürünmesinde, imar mevzuatı diye adlandırılan görünmez kurallar bütünü çok baskın bir rol oynamakta. Metropolitan Otel'in tasarım hedefi, bu tutucu bağlamı bir parça kırarak, yeni olasılıkları; fonksiyon ve program üzerinden aramak olarak nitelenebilir. Sonuç ürün bu anlamda biçim ve fonksiyon ilişkisi üzerinden kendine özgü bir öneridir.


ACE Mimarlık:

ACE Mimarlık Mühendislik Bürosu 1985’de Ankara’da kuruldu. 1995 yılından bu yana ise ACE Mimarlık Mühendislik Müşavirlik Limited Şirketi olarak, A. Can Ersan ve Orçun Ersan yönetiminde faaliyetlerine devam etmektedir. ACE mimarlık işlevsellik, estetik, ekonomi, çevre, enerji etkinliği ve kullanıcı rahatlığı gibi parametrelere odaklanarak en uygun çözümü sunabilmek için daimi kadrosunun yanı sıra, pek çok uzman ve yarı zamanlı profesyonelle birlikte çalışmaktadır. Şirket ulusal ve uluslararası deneyimi ile mimari ve mühendislik proje hizmetleri, kentsel tasarım, proje yönetimi ve danışmanlık alanlarında etkinlik göstermektedir. ACE 1985 yılından günümüze ofis, otel, tatil köyü, konut, ticari bina projeleri gibi çok geniş bir yelpazede hizmet vermektedir.

ACE aynı zamanda Türk Serbest Mimarlar Derneği üyesi olan şirketler arasında yer almaktadır.


ACE Mimarlık projeleri:

Alemdar Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Anadolu 250 Renault Plaza, Akkayalar Konut Kooperatifi, Ankahill, Aktif Metropolitan Hotel, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Antalya C-Tipi Mesire alanı Yapıları, Antalya Halk Ekmek Fabrikası ve Yönetim Binası, Antalya Kafe, Antalya Asansör, Ersan Evi, D-8, Flaptour Turizm A.Ş. Genel Merkez Binası, Kastamonu Gelincik Konakları, Kenya Otel, LÖSEV Eğitim Yerleşkesi, MAE-PA Ofis, Oytun Deliktaş Villa, Park Ofis, Park Club, Park Oran C-D, Park Oran A-B, Park Oran Kır Evi, Roketsan Genel Müdürlük Binası, Park Oran, Roketsan - Arge Binası ve TG Plaza.