30 / 06 / 2022

Ordu-Giresun Havalimanı arsa fiyatlarını yüzde 400 artırdı!

Ordu-Giresun Havalimanı arsa fiyatlarını yüzde 400 artırdı!

Avrupa ve Türkiye'nin deniz üzerine inşa edilen ilk havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu - Giresun Havalimanı'nın açılışının ardından Gülyalı ilçesindeki arsa fiyatlarının yüzde 400 arttığı belirtildi.
Avrupa ve Türkiye'nin deniz üzerine inşa edilen ilk havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'nın açılışının ardından Gülyalı ilçesindeki arsa fiyatlarının yüzde 400 arttığı belirtildi.


Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yaptığı açıklamada Gülyalı ilçesinde deniz üzerine yapılan Ordu-Giresun Havalimanı'nın ilçenin kaderini değiştirdiğini söyledi. İlçede arazi fiyatlarının yüzde 400 arttığını belirten Başkan Yılmaz; "Yatırımcılar sıraya girdi ancak bu kez de ilçe sakinleri, arazilerinin daha değerleneceği umuduyla satışa yanaşmıyor" dedi.


8 bin nüfuslu ilçede arsa fiyatlarının günden güne arttığını vurgulayan Başkan Enver Yılmaz; "İki ilin 50 yıllık hayali olan Ordu-Giresun Havalimanı'nın temeli 2011 yılında atılmıştı. 22 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'nun katılımlarıyla resmi açılışı yapıldı. Şu ana kadar bu havalimanından 135 bin yolcu yararlandı. Sekiz bin nüfuslu Gülyalı ilçemizde yer alan Avrupa’nın denize dolgu ilk havalimanı, arazi fiyatlarının da yüzde 400 artmasına neden oldu. Daha önce metrekaresi 100 liradan alıcı bulan arsalar, Ordu-Giresun Havalimanı'nın hizmete açılmasının ardından 400-800 liradan satışa sunuluyor" diye konuştu.


Birçok yatırımcının ilçeden arazi almak için sıraya girdiğini belirten Başkan Yılmaz; "Ordu-Giresun Havalimanı, dünyanın denize dolgu üçüncü, Avrupa ve Türkiye'nin ilk denize dolgu havalimanı olması nedeniyle ülkemizin de prestij projeleri arasında yer alıyor. Denize 36 milyon taş dökülerek inşa edilen, devasa bir yatırım olan havalimanının pist uzunluğu 3 kilometredir. Henüz 6 aylık bir havalimanı olmasına rağmen 8 bin nüfuslu ilçenin de kaderini değiştirdi. İlçede arazi fiyatları yüzde 400 oranında artış gösterdi. Birçok yatırımcı, hem Gülyalı Belediyemize hem de Büyükşehir Belediyesi’ne ilçeden arazi almak için başvuruda bulundu fakat vatandaşlarımız arazilerini satmaya yanaşmıyor. Bu yüzden yatırımcılara yer göstermekte zorlanıyoruz" dedi.


ARSALARIN DEĞERİ BAĞDAT CADDESİ'NE EŞ DEĞER


Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz; "Gülyalı ilçesindeki arsalar İstanbul’daki Bağdat Caddesi'ne de Ankara'daki Kızılay'a da eş değer. Buradaki fiyatlar Türkiye'nin en yüksek arsa fiyatlarıyla kıyaslanacak mahiyette. Bundan dolayı bize arsa talebinde gelenlere olumlu cevap veremiyoruz. O bölgede zaten arsa sorunumuz vardı. Şimdi havalimanının hizmet vermeye başlamasıyla arsalar daha kıymetlendi ve değerlendi" ifadelerini kullandı. 


İLÇEYE ÇİKOLATA PARK KURULUYOR


Öte yandan ilçeye kurulacak Çikolata Park’ın projesinin yapımına başlanıldığını ve yer teslimi yapılarak yüklenici firmanın ilk kazmayı vurduğunu belirten Başkan Yılmaz; "Çikolata Park Ordu-Giresun Havalimanı'nın yakınında 53 dönüm alanda inşa ediliyor. Bu projede çikolata imalat ve satış yerlerinin yanı sıra çocuk oyun parkı, amfi tiyatro ile halı saha ve tenis kortu gibi spor faaliyet alanları olacak. Proje sayesinde Ordu'nun en önemli tarımsal ürünü fındığa da değer verilmiş olacak" dedi. Bu projenin de tamamlanmasıyla ilçede arsa fiyatlarının daha da artmasını beklediklerini söyleyen Başkan Yılmaz, aynı artışın Altınordu ilçesinde de olduğunu sözlerine ekledi. Ordu Büyükşehir Belediyesi