Ordu'da 182 konut tahliye edildi!

Ordu'da 182 konut tahliye edildi!

Ordu'da sel afetinden sonra heyelan tehdidi arttı. 8 ayda Altınordu, Çaybaşı, Aybastı, Fatsa, Gölköy, Gürgentepe, İkizce, Perşembe ve Ünye ilçelerinde heyelan sonucu 182 konut tahliye edildi.Ordu'da geçen yıl Ağustos ayında meydana gelen sel afeti sonrasında 1 kişi yaşamını yitirdi, 9 kişi de yaralandı. 9 köprünün yıkıldığı, 820 noktada heyelanın oluştuğu şehirde 41 ev boşaltıldı. 43 bin 476 dekarlık alanda bulunan 809 ton fındık selden zarar görürken, 165 milyon TL'lik maddi zarar meydana geldi. Sel afeti sonrasında zeminde oluşan toprak hareketleri, kentte heyelanları da tetitkledi. Geride kalan 8 ayda Altınordu, Çaybaşı, Aybastı, Fatsa, Gölköy, Gürgentepe, İkizce, Perşembe ve Ünye ilçelerinde heyelan sonucu 182 konut tahliye edildi, yol ve tarım arazilerinde hasar oluştu. AFAD tarafından tahyiye edilen her konut sahibine ise 8 bin 500'er lira kira yardımı verildi.

VALİ KİRA YARDIMI YAPILIYOR

Heyelan bakımından oldukça hassas bir bölge olan kentin afet haritasının da AFAD tarafından çıkarıldığını belirten Ordu Valisi Seddar Yavuz, geçmiş dönemlerde çok engebeli arazilere evlerin yapıldığını, vatandaşların arsa bulma sorunu yaşadığını ifade etti. Vali Yavuz, ''Devlet olarak bizim birinci önceliğimiz vatandaşımızın saçının teline zarar gelmemesidir, yani can güvenliğidir. Biz diyoruz ki 'cana gelmesin, mala gelsin'. Malı, büyük devlet olarak telafi ederiz, hep ettik. Aybastı ilçemizde 32 konut, Çaybaşı'da 21, Fatsa'da 17, Gölköy'de 72, Perşembe'de 8, Gürgentepe'de 1, Ünye'de 8, İkizce'de 1 olmak üzere toplam 160 konut için nakil kararı alındı ve tahliye edildi. Tahliye edilen yerler afet bölgesi ilan edildi. Her konut için konut sahiplerine de 8 bin 500'er lira kira yardımı yapılıyor'' diye konuştu.

'AFET KONUTLARI İNŞA EDİLECEK'

Tahliye edilen 182 konut sahibine toplam 1 milyon 547 bin lira kira yapımı yapıldığının altını çizen Vali Yavuz, 'Genel hayata etkililik kapsamında nakil edilen 160 konut sahiplerine hak sahipliği çalışması yapılarak, uygun yerleşim alanlarına yeni afet konutları inşa edilecektir. Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Fatsa, Korkan ve Ulubey ilçelerimizde de 22 konut genel hayata etkisizlik kapsamında değerlendirilmiştir. Geçen yıl Ağustos ayında meydana gelen sel ve heyelan afetinden etkilenen 32 konut içinde önleyici duvar yapılacak'' ifadelerini kulandı.