Ormanada peyzajıyla örnek bir proje!

Ormanada peyzajıyla örnek bir proje!

Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım'ın konut projesi Ormanada, Avrupa'nın peyzaj alanında en başarılı isimlerinden Rainer Schmidt Landscape Architects'in tasarımlarında hayat buldu. Ormanada, uzman ekipler tarafından özenle şekillendirildi.


Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım'ın konut projesi Ormanada, Avrupa'nın peyzaj alanında en başarılı isimlerinden Rainer Schmidt Landscape Architects'in tasarımlarında hayat buldu. 


Avrupa'nın peyzaj alanında önde gelen isimlerinden Rainer Schmidt Landscape Architects'in tasarımlarıyla hayat bulan Ormanada, uzman ekipler tarafından özenle şekillendirildi. Doğadan esinlenerek çevreyle uyumlu özenle seçilmiş ağaç ve bitki türleri, Zekeriyaköy'de "Sürdürülebilir bir çevre" anlayışıyla özel bir yaştım alanı yaratan Ormanada'da yerini aldı. Projenin 25 Dönümü Yeşil Alan Olarak Tasarlandı Ormanada arazisindeki 233 ağacın taşınarak ve doğal tarım alanımız Adabostan'da ekilmesinin yanı sıra, 4 bin adet yeni ağaçlandırma projesi yürütüldü. Ormanada'da benzeri az görülen bir konsept olan "Adabostan" adı verilen 5 dönümlük bir doğal bostan alanı bulunuyor. İlaç ve gübre kollanmadan, tamamen yerli tohum ve fidelerle, doğal tarım yapılan Adabostan'da doğal tarım uygulamasıyla birlikte projede toplam 25 dönümlük bir alan yeşillendirildi. İşletmesini Kanyon yönetiminin yaptığı Ormanada bostanlarında yetişen 12.000 sebze fidesi, 11.000 meyve fidesi ve 100 meyve ağacının organik meyve ve sebzeleri. Cumartesi günlerin kurulan pazardım taze taze alınabiliyor. Toplam 44 bin m2 çim alana sahip Ormanada, Zekeriyaköy'de, dört bir yanı orman ve yeşil akınlarla kaplı, doğanın içinde bir hayat sunuyor Ormanada'ya Hayat Veren Bitkiler Ormanada'ya hayat veren bitkiler arasında: 4 bin adet çınar, meşe, gürgen, süs elması, manolya, ıhlamur, kırmızı yapraklı süs eriği, lale ağacı, defne, dut, akçaağaç, dişbudak, servi 39 bin adet alev çalısı, kartopu, lavanta, karayemiş, güzellik çalısı 11 bin adet onrıan sarmaşığı, mum yasemin. Amerikan sarmaşığ 100 bin adet funda çalısı, Cezayir menekşesi, dağ muşmulası yer alıyor. Rainer Schmidt Landscape Architects peyzaj mimarı Herman Salm proje özelinde şöyle yorumlarda bulundu: "Çevre ve ormanların dokusunu içimizde yaşatabileceğimiz, doğası ve peyzajı ile özel bir ada hayal ettik. Doğal bitki örtüsüne saygı göstererek master planı oluşturan ana ve ara yollar için seçtiğimiz bitkiler; mevsimlere, çiçek ve yaprak renklerine göre farklılık gösteriyor. Site içindeki yön ve konum duygusunu vurguluyor. Ormanada içinde planlanan parklar, site sakinlerine nefes alma imkanı sağlıyor. Geometrik şekillerin bu parklara verdiği sakinlik ve huzur, çocuk oyun alanlarıyla hareketleniyor." Peyzaj alanında ömek bir proje ortaya koyan Ormanada. her aşamada en ince ayrıntısına kadar doğadan ilham alınarak oluşturuldu. 


İstanbul İstiklal Gazetesi Telefon: (0212) 201 59 30

Web adresi: www.ormanada.com