19 / 08 / 2022

Ortaköy’deki imar değişikliğinde geri adım mı atıldı?

Ortaköy’deki imar değişikliğinde geri adım mı atıldı?

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın da uygun bulmayarak tekrar görüşülmesi için meclise iade ettiği dosyalardan biri olan Beşiktaş Ortaköy’deki imar değişikliğine ilişkin kararında direnen AKP, 2 yıl sonra geri adım attıİstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nin 2017'nin temmuz ayı oturumlarında CHP grubunun muhalefeti, AKP grubunun “evet” oyları ile kabul edilen 5 imar dosyası, dönemin İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından ileride İBB Meclisi'ni sıkıntıya sokabileceği gerekçesiyle veto edilmişti.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, Tekrar konuşulmak üzere meclise gönderilen imar dosyaları 21 Eylül 2017 tarihli meclis oturumunda gündeme alınmıştı. AKP grubu, Topbaş'ın vetosuna direnerek kararından dönmemiş, plan değişikliklerini aynen geçirmişti. Plan değişiklikleri tartışmalar arasında yine CHP'nin muhalefeti ile kabul edildi. Kadir Topbaş ertesi gün yani 22 Eylül 2017 tarihinde 13 senedir sürdürdüğü İBB Başkanlığı görevinden istifa etmişti.


Ortaköy’deki imar değişikliğinde geri adım mı atıldı?


YOL İÇİN AYRILAN BÖLÜM DE KONUT ALANI OLDU

Kadir Topbaş'ın istifası ile sonuçlanan veto krizinde meclise iade edilen imar dosyalarından biri 2 sene sonra tekrar İBB Meclis gündemine geldi. O dosya, İstanbul Ortaköy'de 1641 metrekare büyüklüğünde olan konut, park ve yol alanında kalan parsel ile ilgiliydi. 1993 tarihli planlarda 1641 metrekarelik parselin yaklaşık 953 metrekaresi yol, 208 metrekaresi yeşil alan, 480 metrekaresi konut alanı şeklinde düzenlenmişti. Beşiktaş Belediyesi 2016'da parselin yol fonksiyonunda kalan bölümünün bir kısmının da konut alanına alınması için plan değişikliği hazırlandı. Hazırlanan plan İBB'ye gönderilmiş ve Topbaş'ın istifası ile sonuçlanan veto krizi sırasında tartışmalar arasında onaylandı.


KURULDAN GÖRÜŞ ALINMAMIŞ

Meclisin Topbaş'ın vetosuna rağmen direndiği plan değişikliğine askı sürecinde İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 7 Haziran 2018 tarihli kararı ile mevzuat ve usul gereği kendilerinden görüş alınmaması sebebiyle itiraz etti. Bunun üzerine usul yönünden eksikliğin giderilmesi için kuruldan “uygundur” görüş alındı ve plan yeniden değerlendirilmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisine iletildi. Konu 17 Ekim tarihli meclis oturumunda gündeme alındı. Ve 2 sene sonra İBB Meclisi, Kadir Topbaş'ın veto kararına uygun hareket ederek 1993 tarihli plan şartlarının korunmasına oybirliğiyle karar verdi. Yani plan değişikliğine onay vermedi. Böylece 2 sene önce Topbaş ve CHP grubunun bu plan değişikliğine yönelik itirazı kabul edilmiş oldu.