Değerli Konut Vergisi’nde geri adım atıldı!

Değerli Konut Vergisi’nde geri adım atıldı! Değerli Konut Vergisi’nde geri adım atıldı!

Büyük tartışmalara sebep olan ‘değerli konut vergisinde’ geri adım atıldı. 5 milyon TL'lik konutlar için değerli konut vergisi alınmayacak. Bu rakamın üzerindeki konutlardan ise aşan kısmı için binde 3, 6, ve 10’luk vergi alınacak. Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen torba yasaya yeni bir madde eklendi. Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, AKP'li milletvekilleri ve İYİ parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın ortak önergesiyle “5 milyon Türk lirası değerindeki mesken nitelikli taşınmazların değerli konut vergisine tabi olmamasını..” içeren önerge verildi ve mecliste kabul edildi.

Daha sonra da AKP'li milletvekillerinin verdiği ayrı bir önerge ile de yeni matrah oranları da belirlendi.

AŞAN KISMI KADAR VERGİ

Kabul edilen önergeye göre değerli konut vergisine tabi taşınmazlarda 5 milyon TL ile 7.5 milyon TL arasında olanlar da aşan kısmı için binde 3, 10 milyon TL'ye kadar olan taşınmazlarda fazlası için ise binde 6 ve 10 milyondan fazla olanlarda fazlası için binde 10 oranında vergilendirilecek.

Paylı ve elbirliği mülkiyette de matrah hesabında meskenin toplam değeri esas alınacak. Cumhurbaşkanına, yeniden değerleme oranının yarısı nispetindeki artış oranını yeniden değerleme oranına kadar artırma yetkisi verildi.

 

Değerli konut vergisi yasasının serüveni!