Osmanlı'nın Avrupalı başkenti Ottomanors

Osmanlı'nın Avrupalı başkenti Ottomanors

Sinpaş GYO, TMSF'nin Nergis Holding'in borçlarına karşılık el koyduğu arazi üzerine Ottomanors adında 2 bin 200 konutluk kent kuruyor. Osmanlının ilk başkentinde kurulacak kent Avrupa ve Osmanlı çizgilerini taşıyacak.


Sinpaş GYO, TMSF'nin Nergis Holding'in borçlarına karşılık el koyduğu Nergis İnşaat'a ait Bursa'daki yaklaşık 400 bin m2 alan üzerine Osmanlı ve Avrupa mimarisinin sentezinden oluşan 2 bin 200 konutluk dev bir proje kuruyor. Projenin tanıtımı nedeniyle Nişantaşı Sofa Otel'de basın toplantısı düzenleyen Sinpaş GYO Genel Müdür Başyardımcısı Ö. Faruk Çelik, Ottomanors isimli projenin Sinpaş'ın İstanbul dışındaki ilk proje olduğunu kaydetti. Bursa'nın Türkiye'nin konut stoğunun yüzde 4'üne sahip olduğunu belirten Çelik, Ottomanors projesinin de Sinpaş'ın konut portföyünün yüzde 20'sini karşılayacağını söyledi. Bursa'da büyümeye devam edeceklerini ifade eden Çelik, ileride farklı projeleri de hayata geçireceklerinin işaretini verdi.

OSMANLI VE AVRUPA SENTEZİ

Sinpaş GYO Genel Müdür Yardımcısı Seba Gacemer, SİNPAŞ'ın bugüne kadar tüm projelerinde butik konut tarzını tercih ettiğini vurgulayarak, 'Ottomanors 2 bin 200 konutluk bir proje olmasına rağmen burada da bu konsepti devam ettirdik. Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış bir şehirde geleceğe miras kalabilicek bir eser oldu. Şehrin mimarisini, geleneğini yansıtan ama Avrupa standartlarında yaşam imkanı sunan bir konsept geliştirdik' dedi.

650 MİLYON DOLARLIK PROJE

İlk etabının 746 konuttan oluştuğunu belirten Gacemer, 41 değişik ev tipinin olduğu projenin tamamından yaklaşık 650 milyon dolarlık bir gelir beklediklerini, bunun yüzde 24'ünün ise TMSF'ye hasılat paylaşımı yoluyla verileceğini açıkladı. Yaşam kültürü olarak Türkiye'nin en büyük projesi olarak nitelendirdiği Ottomanors projesinde yapay bir göl oluşturulacağını ve villaların, konakların, yalıların göle sıfır olarak konumlandırıldığını bildiren Gacemer, proje kapsamında Bursa'nın Marmara Denizi kıyısındaki Trilye'de bir de butik otel yapılacağını ve Ottomanors sakinlerin yaz aylarında burayı kullanabileceğini söyledi.

Kulelerle yalılar içiçe

Sinpaş GYO tarafından Osmangazi ilçesi Demirtaş mevkiinde kurulacak Ottomanors, İstanbul,  Ankara  ve  İzmir  yollarının kesişim noktasında inşa ediliyor. Ottomanors'un yapımına başlanan ilk etabı, 2009 yılının Ağustos ayında sahiplerine teslim edilecek. Sinpaş GYO, Ottomanors Projesi'nde Yalı Köşkleri, Asma lı Yalılar, Kemer Residence, Park Konakları ve Gök Kuleler olmak üzere beş değişik mimari sunuluyor. 82 m?/ 119 bin YTL'lik stüdyo dairelerden başlayan ve 598 m?/ 1 milyon 471 bin YTL'lik Yalı Köşkler'e kadar çeşitlenen konutlar, Sinpaş GYO'nun kendi bünyesinde 24 ay vade avantajı ile 20 Ekim 2007 itibariyle satışa sunulacak.

Sinpaş Grubu'nun birçok projesinin temel unsurlarından biri olan su konsepti, Ottomanors'ta da projenin ana unsurunu oluşturuyor. Projede yapı adalarından yeşil alanlara kadar uzanan yaklaşık 26 bin m?'lik dev bir suni göl bulunuyor. Göl çevresinde de şehir meydanları, parklar, spor alanları yer alıyor. Göle sıfır konumlanan yalılar ve köşkler bir taraftan Osmanlı konaklarını, diğer taraftan da 18 yüzyıl Avrupası'nı çağrıştırıyor. Göl ve yeşil manzaralı kuleler ve residence'lar ise modern şehir görüntüsünü tamamlıyor.

YILMAZ YILDIZ/YENİ ŞAFAK