01 / 07 / 2022

Oturulmayan konut için aidat ödenmesi gerekir mi?

Oturulmayan konut için aidat ödenmesi gerekir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde ikamet etmediği durumda aidat ödenir mi? sorusunun yanıtını kaleme aldı.Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde ikamet etmediği durumda aidat ödenir mi? sorusunun yanıtını kaleme aldı. İşte Tamer Heper'in o yazısı...

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde aidat ödemelerine ilişkin konuyu kaleme aldı. Tamer Heper'e bir okuyucusu, "Kanunlar bazen hitap ettiği insanlara olumsuzluklar getiriyor. Örneğin Kat Mülkiyeti Kanunu’nun bazı maddeleri. Adam Türkiye’de yazın ikamet etmek için daire satın almış. Kışın ikamet etmediği halde merkezi ısınmalı sitelerde ısınma giderini ve kapıcı aidatını yıl boyu ödemek zorunda kalıyor. En azından ikamet etmediği aylar için aidatları yarı yarıya indirilemez mi?" sorusunu yöneltti.

İşte Tamer Heper'in okuyucusuna verdiği yanıt:

"Okuyucumun sözünü ettiği kural, yasada şöyle açıklanmış: “Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısı ile bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek sureti ile bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.”
Okuyucumun şikayetçi olduğu madde bu, ancak bir kaç örnek vereyim. Düşünün ki, 100’den fazla dairenin bulunduğu bir sitede daire sahibisiniz. Bir kat maliki ‘Ben kışın ayağa gideceğim, 10 gün yokum, 10 günlük yakıt parasını ödemeyeceğim’ dedi. Bir başkası ‘yazın üç ay memlekete gidiyorum ben de 3 aylık kapıcı ücreti ile temizlik masrafı ödemeyeceğim’ dedi.

Oturulmayan konut için aidat ödenmesi gerekir mi?

Bir başkası ‘işim icabı her ayın bir haftasını şehir dışında geçiriyorum, her ayın bir haftalık giderini ödemeyeceğim’ dedi. Belki de yok olduğu günler için kaloriferlerini aktif halde bıraktı. Hatta bir başkası da ‘ben sadece salonu ve tuvaleti kullanıyorum, evin diğer bölümlerini kullanma ihtiyacım yok, ben aidatın yarısını ödeyeceğim’ dedi.

***

Şimdi okuyucuma soruyorum, kabul edin ki siz yöneticisiniz. Bana bu sayısız müracaatın bir hesabını nasıl çıkaracağınızı söyleyebilir misiniz? Bir komşu 10 gün tatile gittiğinde de o kalorifer yanacak, bir komşu yazın memlekete gittiğinde de o kapıcı veya güvenlik görevlisi çalışacak ve aynı maaşı alacak, o evin temizliği için aynı temizlik malzemesi alınacak.

Komşu tatilde olduğu için güvenlik görevlisine veya kapıcıya daha düşük maaş verilmeyecek, temizlik malzemesi daha az alınmayacak, o kalorifer yine yanacak. Dolayısı ile okuyucumun teklifinin gerçekleşmesi durumunda ne hesaplama mümkün olacak ne de sitede veya binada yaşam mümkün olacak. Dolayısı ile okuyucumun şikayetçi olduğu sistem doğrudur ve yerindedir."

Konut sitesi aidatlarında 2022 tarifesi!

Kiracı aidata itiraz edebilir mi?