Özak GYO konfor ve bütün projelere odaklandı!

Özak GYO konfor ve bütün projelere odaklandı!Gayrimenkul sektöründe 2009 yılında faaliyete geçen Özak GYO, konut, ticari, turizm ve perakende olmak üzere farklı alanlarda projeler geliştiriyor. 


Fortune Turkey'den Şule Laleli, Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Fatih Keresteci ile röportaj yaptı;

ÖZAK GYO, 2009 yılında sektöre girdi. Aradan geçen sürede portföyünüzdeki projeler neler oldu?
Kurulduğumuz günden bugüne, İstanbul’un en değerli yapıları arasında yer alan 34 Portall, İş İstanbul 34, Bulvar 216, Hayat Tepe, Hayat Tepe Suites, Ela Quality Resort Hotel ve Bayrampaşa Metro Gross Market projelerine imza attık. Diğer taraftan Zeytinburnu’nda, Kazlıçeşme sahil bandında, İstanbul Boğazı’nın tam girişinde yeni bir deniz semti olan Büyükyalı projesini inşa ediyoruz. Aynı zamanda proje alanımızda yer alan ve 1850’li yıllardan günümüze taşman tescilli tarihi yapılarımızı da büyük bir özenle restore ederek, yaklaşık İOO yıl sonra kamunun kullanımına sunuyoruz. Büyükyalı’dan ev alanları Eylül’de “iyi yaşam”la buluşturacağız.

2018 yılı cironuz ne oldu ve 2019 için hedeflenen ciro nedir?
2018 yılı konsolide ciro tahminimiz 186, milyon TL, 2019 yılı konsolide ciro hedefimiz ise Büyükyalı’da teslimlerin başlaması ile birlikte 1,3 milyar TL. 2019 yılında Büyükyalı’nın teslimleri başlayacak ve teslimlerin devam etmesiyle birlikte satış hasılatına etkisi önümüzdeki yıllarda devam edecek. Büyükyalı’nın ciroya etkisini 2019 yılında 1,04 milyar TL toplamda 2,04 milyar TL olarak öngörüyoruz. Büyükyalı’nın yanında 2020 yılında Göktürk ve 2021 yılında Balmumcu projesi de ciroya etki edecek. Bu projelerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan tahsisli Antalya Demre ve Aydın Didim’de yer alan arsalarımızda da otel projesi gerçekleştirerek gayrimenkul ciromuzu artırmayı hedefliyoruz. Kira geliri getiren yatırımlarımızın yüzde 36’sını ofis, yüzde 34’ünü otel ve yüzde 30’unu perakende oluşturuyor. 2018’deki ciromuzun içinde kira gelirimiz 85,5 milyon TL üzerinde gerçekleşecek. 2019 yılında 115 milyon TL ve sonrasında Didim ve Demre’deki otel projelerinin tamamlanmasıyla birlikte 2023 yılında kira gelirlerimizin 300 milyon TL’nin üzerine çıkması hedefleniyor. Şirketin 2019 yılında Büyükyalı’daki teslimlerin de başlaması ile birlikte 2,6 milyar TL’nin üzerinde NAD beklentisi mevcut.

Sizce markalı işlerinizin diğerlerinden en büyük farkı nedir?
Gayrimenkul sektöründe en başından beri yanlış olan “ne yapsam satarım” dönemi sona erdi. Artık karşımızda çok daha bilinçli bir tüketici profili var. Büyükyalı projemizi bu anlayışla hayata geçirdik. Büyükyalı’da 1+l’den 5+1 plus’a kadar farklı yaşam stillerinin tüm ihtiyaçlarına cevap veren konsept ve büyüklüklerde daire seçenekleri yer alıyor. Büyükyalı’nın bir diğer ayrıcalığı da loftlarımız... Lüks yaşam tarzının önde gelen şirketi Luxury Living Group ile iş birliğine imza attık. Bu iş birliğinin sonucunda Luxury Living Group’un en önemli markası Fendi Casa, Miami ve Dubai’nin ardından, ilk defa ve sadece Büyükyalı için Türkiye’ye geldi.