Özel Tarabya Rum İlköğretim Okulu metruk bir halde!

Özel Tarabya Rum İlköğretim Okulu metruk bir halde!

Tarabya´da yalıların hemen karşısında bulunan tarihi bina oldukça metruk bir haldeTarabya, Ahmet Çelebi Caddesi´nde bulunan Özel Tarabya Rum İlköğretim Okulu´na 20 yıldır müdür atandığı, ancak okulun bir tek öğrencisinin bile olmadığı öğrenildi.

Tarabya´da yalıların hemen karşısında bulunan tarihi bina oldukça metruk bir halde. Bakımsız bir bahçe içinde bulunan sözde okul binasının camları kırık dökük içi harabeden farksız. Yatak yığınları ve bazı eşyaların bulunduğu binada tam 20 yıldır eğitim verilmiyor. Tarihi okul binasının hizmetini görmekle yükümlü olan Rum ailesi ise oradaki tek hayat belirtisi.

MÜDÜR BİLE ATANIYOR

Tarihi bina Rum cematine ait  bir okul olarak gözüküyor ancak binada 20 yıldır eğitim verilmiyor. Çünkü Rum cemaatinin nüfus olarak azlığı sebebiyle çocuklar belli okullara dağılmış durumda. Ancak Milli Eğitim, Lozan Anlaşması gereği okula müdür yardımcısı atıyor. Yani atama anlaşmaya göre okulu açık gösterebilmek için usulen yapılıyor. İstanbul´un en güzel yerlerinden birinde yalıların hemen karşısında bulunan "ilkokul" tabelalı tarihi bina içler acısı bir halde kullanılmayı bekliyor. Okulun müze yapılmasını isteyenler de çoğunlukta.
Star