Özkan Özçelik: Yastık altı dövizler şimdi konuta dönüyor!

Özkan Özçelik: Yastık altı dövizler şimdi konuta dönüyor! Özkan Özçelik: Yastık altı dövizler şimdi konuta dönüyor!

Dövizdeki yükseliş nedeniyle artan maliyeti fiyatlarına yansıtmamaya çalışan Ankaralı proje sahipleri, 1-2 ay içinde fiyatlarda güncelleme olacağı uyarısı yapıyor. Özkan Özçelik 'Yastık altı dövizler şimdi konuta dönüyor' dedi!Birikimini dövizde tutan yatırımcı, son aylarda TL'ye karşı yüzde 20 civarında gelir elde edince yatırımını konuta yöneltmeye başladı. 

Dövizdeki yükseliş nedeniyle artan maliyeti fiyatlarına yansıtmamaya çalışan Ankaralı proje sahipleri, 1-2 ay içinde fiyatlarda güncelleme olacağı uyarısı yapıyor. 

Son günlerde konut projelerinin satış ofislerinde hareketli günler yaşanıyor. Birkaç aydan beri ziyaretçi dahi bulmakta zorlanan satış ofislerinde bir anda artan satışlarda "yastık altı dövizlerin" önemli rolü bulunuyor. Döviz fiyatlarındaki büyük artışları değerlendirip henüz fiyatı yükselmeyen proje konutlardan satın alarak çifte kazanç elde eden yatırımcılar, ekonomik dalgalanmalar nedeniyle zor durumda kalan inşaat sektörüne de yeniden can getirdi. Marka projeler, olumsuz süreçten çok etkilenmese de bir anda totalde yüzde 17-18 oranında artan maliyetler nedeniyle fiyat güncellemesi yapmak zorunda olduklarını ifade ettiler. 

185 metre yüksekliğiyle tamamlandığında Ankara'nın en yüksek kulesi olacak One Tower Kule Konut ve AVM projesini hayata geçiren İTO Yatırım'ın ortaklarından Özkan Özçelik de, Başkent'teki markalı ve kaliteli inşaat firmalarının fiyatlarına zam yapmamak için adeta direndiğini ifade etti. Ekonomideki belirsizlik dönemlerinde ülkelerin zarar gördüğünü belirten Özçelik. 

"Geçtiğimiz ay Türkiye zor bir dönem yaşadı. 

Ekonomik gelişmeler ve özellikle döviz fiyatlarında görülen artış tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de olumsuz etki yarattı. Döviz artışı maliyetlerde de otomatik olarak artış yaşanmasına neden oldu. Böyle durumlarda firmalar mecburi olarak fiyatlarına zam yapar. 

Ancak şu anda Ankara'daki çok sayıda firma maliyet artışını fiyatlarına zam olarak yansıtmamaya çaba gösteriyor" dedi. 

Dövizdeki artış nedeniyle yüzde 20'lere varan maliyet artışları gözlendiğinin altını çizen Özçelik. şunları söyledi: "Ankara'da dolar üzerinden konut satışı olmadığı için şu an zam gözlenmiyor. Geçtiğimiz ay yaşanan artış belki şu anda fiyatlara yansımadı ancak bu geçici bir durum. Fiyatlarda 1-2 ay içinde mecburi bir yükselme olacak. Bu yüzden konut almak isteyenlere ellerini çabuk tutmalarını öneriyoruz. Şu an bir ara dönemdeyiz, bu da alım için en uygun zaman. Ancak bunun devamlı olmayacağını yatırımcının bilmesi gerekli." 1150 rakımla Ankara'nın en yüksek bölgelerinden Oran'da inşa edilen One Tower. 48 katlı, 185 metre yükseklikte olacak. Projede 12 ayrı tip ve büyüklükteki 306 residence daire bulunuyor. Mimari tasarımını Tabanlıoğlu Mimarlık'ın yaptığı One Tovver'ın sosyal tesislerinde kapalı yüzme havuzu, güneşlenme terasları, vitamin bar, sauna, buhar odası, masaj odası, dinlenme alanı, genel aktivite alanları (lounge. özel davet mekanları, toplantı salonları), çocuk kulübü, fitness, pilates/yoga salonu, squash, tek pota basketbol sahası, masa tenisi, soyunma odaları, bilardo salonu, satranç salonu, dart salonu ve yönetim ofisleri bulunacak. One Tower'da ayrıca güvenlik hizmeti, vale hizmeti, concierge hizmetleri (alışveriş desteği, temizlik hizmeti, ilaç tedariği, çiçek gönderimi, kuru temizleme/lostra ve terzi hizmetleri. kurye ile posta gönderimi, sosyal tesis rezervasyon işlemleri, catering/davet organizasyonu, çocuk bakım hizmeti, araç kiralama hizmeti, bilet/otel/tur organizasyon). teknik destek (bakım/onarım) hizmetleri de verilecek.


Adana Medya