15 / 08 / 2022

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi projesine 2 ödül!

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi projesine 2 ödül!

ARK-itecture ve BG Mimarlık’ın “Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi” Projesine Amerika ve Avrupa’dan iki ödül geldi.BG Mimarlık ve tasarım ortakları ABD'li mimar Roger Klein'in kurduğu ARK-itecture firmaları, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Projesi ile Amerika’da SARA NY Design Awards 2020’de Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Güneydoğu Avrupa bölgesinin yaratıcılık ve iş potansiyelini öne çıkarmayı amaçlayan BigSEE’den de “Mimarlık Ödülü” ile dönen proje, 2020 Arkitera Mimarlık Yıllığı'nda yer almasının ardından, dünyanın en çok ziyaret edilen mimarlık sitesi Archdaily'de gerçekleşen 2020 Yılın Binası seçkisinde“Eğitim Yapıları” kategorisine aday oldu.

Konsept mimarisi ARK, iç mimari tasarımı BG Mimarlık'ın tamamladığı ve ekiplerin gerçekleştirdiği ortak çalışmayla hayata geçirilen Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Projesi, geçtiğimiz yıl uluslararası platformlarda iki ödülün sahibi oldu. Yenilikçi yaklaşımıyla, ülkemizde olduğu kadar yurtdışındaki mimarlık organizasyonlarda da övgüyle karşılanan proje, 1956’dan bu yana Amerika'da mimarlar ve endüstri ortaklarını bir araya getiren Amerikan Tescilli Mimarlar Derneği’nin(SARA), düzenlediği uluslararası SARA NY Design Awards 2020’de Onur Ödülü’nü aldı. Proje ayrıca, Güneydoğu Avrupa bölgesinin yaratıcılık ve iş potansiyelini keşfetmeyi; mimari, iç mekan, ürün ve moda tasarımı, ahşap ve yaratıcı turizm alanlarındaki mükemmelliğini tanımayı ve ortaya koymayı amaçlayan BigSEE’de Mimarlık Ödülü'nü almaya hak kazandı. BigSEE’de, Güneydoğu Avrupa'da 21 ülke arasından gerçekleşen seçimle belirlenen projeler, bölgedeki yaratıcılığın geldiği noktaya vurgu yapıyor. Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Projesi, 2020 Arkitera Mimarlık Yıllığında yer almasının ardından, dünyanın en çok ziyaret edilen mimarlık sitesi Archdaily'de yapılan “2020 Yılın Binası” seçkisinde de “Eğitim Yapıları” kategorisine aday oldu. 

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi projesine 2 ödül!

Çağdaş bir öğrenme ortamı sunuyor

BG Mimarlık’ın ABD'li tasarım ortağı ARK-itecture ile beraber ortaya çıkardığı projesi Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, mimarların 2009 yılından beri üzerinde çalıştığı “ÖZÜ Çekmeköy Kampüs” projesinin en genç yapısı olma özelliğine sahip. Yoğun tasarım sürecinin ardından uygulaması da tamamlanan fakülte binası, geçenakademik yılın başında genç tasarımcı adaylarıyla bir araya geldi. Çağın gerekliliklerine ve değişen eğitim anlayışına uyum sağlayabilecek şekilde ele alınan yapı tasarımının ana karakterini şeffaflık, iletişim, etkileşim ve esneklik oluşturuyor. Açık loftlar şeklinde tasarlanan stüdyo ve ortak çalışma alanları, öğrenciler arasındaki görsel teması en üst düzeyde tutarak tamamen transparan, çağdaş bir öğrenme ortamı sunuyor ve peyzaj-bina-insan üçgeninde yeni etkileşimlere olanak sunuyor.

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi projesine 2 ödül!

Tüm bina yaratıcı bir ifade alanı olarak ele alındı ve öğrenme alışkanlıklarının değişip dönüşmesine olanak sağlayacak esneklikte tasarlandı

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Projesi, özellikle batı cephesi ile değişiyor. Stüdyo alanlarının da bulunduğu cephe, bu hacimlerin batı güneşinden korunarak, aynı zamanda kontrollü ışık alma ihtiyacına cevap verecek şekilde biçimlendi.  Korten ve bazalt gibi doğal görünümlü ve dokulu malzemeler, yapının karşısında konumlandığı orman manzarasıyla uyumlu bir ilişki sağlıyor. Yenilikçi yaklaşımını iç mekanlarında da sürdüren yapı, bütünüyle yaratıcı ifade alanı olarak ele alındı. Giriş lobisinden sirkülasyon alanlarına, tüm ortak hacimlerin sergileme, kritik ve öğrenme işlevleriyle kullanımına izin verecek şekilde kurgulanması fonksiyonel esneklik sunarken, öğrenme alışkanlıklarının değişip dönüşmesine de alan açıyor.