Pasifik GYO halka arz 2021!

Pasifik GYO halka arz 2021!


Pasifik GYO halka arz 2021 detayları haberimizde yer alıyor. İşte Pasifik GYO halka arz 2021...


Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (PSGYO), 9-10 Aralık tarihlerinde talep toplayacak. Ankara'da gerçekleştirdiği çok sayıda projenin ardından İstanbul’a Next Level markası ile giriş yapan Pasifik Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, halka arz öncesi gerçekleşen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 

Pasifik GYO halka arz 2021!

Pasifik GYO halka arz 2021 detayları haberimizde yer alıyor. İşte Pasifik GYO halka arz 2021...

Fatih Erdoğan, Pasifik GYO'nun halka arzına ilişkin yatırımcılara farklı bir gayrimenkul yatırım ortaklığı modeli sunduklarını, geliştirici bir şirketi halka açtıklarına vurgu yaptı. 

PSGYO'nun portföy yapısı ile sektördeki pek çok şirketten ayrıştığını belirten Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: 

"Aslına bakarsanız tamamen proje geliştirmeye odaklı bir GYO yapıyoruz. Sonuçta Pasifik geliştirici bir şirket ve biz onu halka açıyoruz. Portföyümüzde şu anda geliştirdiğimiz birbirinden özel iki proje var, Merkez  Ankara  ve Next Level İstanbul. Merkez  Ankara  projemiz Türkiye’nin tek parselde en büyük karma kullanım projesi olmasının yanı sıra Emlak Konut projeleri arasında satış rekorları kıran bir proje. Next Level İstanbul projemiz ise şehrin tam kalbinde, Levent’in Etiler girişinde, şehrin en iyisi olmaya aday, çok özel bir proje. Bu iki projemiz de herkesin hayalinde olan, özellikle gayrimenkul yatırımcısının yoğun ilgi gösterdiği, kazanç potansiyeli yüksek olan projeler. Biz Pasifik GYO’yu halka açarak, yatırımcıları öncelikle bu iki projemizin kazanç potansiyeline yüzde 20 iskonto ile ortak etmek istiyoruz.

Tabii ki bu şekilde bize ortak olan bütün yatırımcılarımız gelecekteki projelerimize ve onların kazanç potansiyeline de ortak olmuş olacaklar. Gelecek dönemde özellikle İstanbul’da yeni projeler geliştirmek istiyoruz. Biz işimizi çok iyi yapan bir şirketiz. Bunun en büyük kanıtı da geçmişte gerçekleştirdiğimiz projeler. Dolayısıyla böylesi potansiyel sunan bir GYO’ya, gayrimenkul piyasasının ve borsa endekslerinin birlikte yükseldiği bir dönemde yatırım yapmanın bireysel ve kurumsal yatırımcılara hem kısa vadede hem de orta ve uzun vadede çok önemli bir getiri potansiyeli sunacağına inanıyoruz."

Pasifik GYO halka arz 2021!

Pasifik GYO halka arz 2021 detayları haberimizde yer alıyor. İşte Pasifik GYO halka arz 2021...

Toplanan kesin talebin satışa çıkarılan pay miktarından fazla olması durumunda mevcut ortaklardan Fatih Erdoğan’a ait 4 milyon 500 bin TL nominal değerli 4 milyon 500 bin adet pay, Mehmet Erdoğan’a ait 4.500.000 TL nominal değerli 4 milyon 500 bin adet pay ve Abdulkerim Fırat’a ait 4 milyon 500 bin TL nominal değerli 4 milyon 500 bin adet pay olacak şekilde, toplam 13 milyon 500 bin TL nominal değerli 13 milyon 500 bin adet B grubu payın halka arz edileceği duyuruldu. Halka arzda satış fiyatı 16,38 Türk Lirası şeklinde belirtildi. 

Erdoğan, "Herkes gayrimenkule yatırım yapamayabilir. Ancak küçük birikimlerle GYO hissesi alarak, en değerli projelere yatırım yapmak mümkün. Böylece küçük yatırımcı hem gayrimenkule hem de hisse senedi piyasalarına aynı anda yatırım yapabilir. Hem yatırımcı sektördeki yüksek kazanç potansiyelinden yararlanır, hem de GYO’lar krediye girmeden, borçlanmadan projelerini tamamlama imkânı elde eder." diye konuştu. 

Halka arzın zamanlamasına yönelik olarak ise salgının ardından ortaya çıkan arz kısıtları ve enflasyonist ortamın gayrimenkul ve hisse senedi yatırımlarını daha da cazip hale getirdiğini belirten Erdoğan, sermaye piyasası katılımcılarının ve geniş yatırımcı kitlelerinin, Pasifik GYO halka arzını bir fırsat olarak göreceğine vurgu yaptı. Erdoğan, halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 30’u ile şirket borçlarının kapatılarak işletme sermayesine destek sağlamayı planladıklarını da belirtti. Fatih Erdoğan, son 2 senedir halka arzların çok popüler olduğunu belirtti ve şöyle konuştu:

"Bu yıl halka arzlar rekor kırdı. Son dönem borsada tüm endeksler rekor kırıyor. 3-4 aydır gayrimenkul sektöründe ciddi bir yükseliş var. Yatırımlara büyük ilgi var. TL yatırım enstrümanlarının en önemlilerinden biri gayrimenkuldür, diğeri de hisse senedidir. Biz bunun ikisini birden sunuyoruz. Çünkü bizim GYO'ya yatırım yapan yatırımcı hem hisse senedi almış oluyor hem gayrimenkule yatırım yapmış oluyor. Sürekli bu gelişimimizi devam ettirip kazanç potansiyeli yüksek olan projelerle yatırımcımızı işlerimize ortak etmiş oluyoruz. Kısa, orta ve uzun vadede çok büyük bir kazanç potansiyeli sunuyoruz. Kurumsal yatırımcılardan roadshow'larda çok büyük ilgi gördük. Ciddi miktarda bir talep alacağımızı da öngörüyoruz. Gayrimenkul zaman alan ve meblağ açısından büyük bir yatırım. Biz burada yatırımcı kitlesine 'Gayrimenkul yatırımı yapamadıysanız hisse senedi alın size bir fırsat sunuyoruz' diyoruz."

Pasifik GYO halka arz 2021!

Pasifik GYO halka arz 2021 detayları haberimizde yer alıyor. İşte Pasifik GYO halka arz 2021...

Tera Yatırım Genel Koordinatörü Metin Seyhan ise halka arzla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

"Kurumumuz 2021 yılı içinde gerçekleştirmiş olduğu 3 başarılı halka arzdan sonra, gayrimenkul sektörünün önemli firmalarından olan Pasifik GYO’nun halka arzını gerçekleştirecek olmanın gururunu yaşıyor. Gerçekleştirmiş olduğumuz halka arzlarda hedefimiz, Borsa İstanbul’un ve sermaye piyasalarının daha güçlü hale gelmesi, sürdürülebilir, yatırımcılara güven veren bir yatırım ortamı sağlanmasıdır. Pasifik GYO halka arzında 67,5 milyon nominal değerli pay karşılığında halka arz büyüklüğü 1,1 milyar civarında olup, bu çerçevede şirketin yüzde 25,23’lük kısmı halka açılmış olacak. Talebin fazla olması halinde, toplam halka arz edilen payların yüzde 20’sine tekabül eden şirket ortaklarının 13 milyon 500 bin TL nominal değerli payı halka arz edilecek. Söz konusu ek satışın tamamının gerçekleşmesi halinde, toplam 81 milyon nominal değerli pay halka arz edilecek olup, bu durumda halka açıklık oranı ise yüzde 30,28 olacaktır. Sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla şirket paylarının halka arzında satış, Tera Yatırım liderliğinde oluşturulacak konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecektir. Halka arz edilecek 67 milyon 500 bin TL nominal değerli payların, yüzde 40’ı yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 40’ı yurt içi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 20 oranındaki kısmı ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara gerçekleştirilecek satışlar için tahsis edilmiştir."

Pasifik GYO halka açılıyor!

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com