Pazarlığa açık olanlar tapusunu nakde çeviriyor!

Pazarlığa açık olanlar tapusunu nakde çeviriyor! Pazarlığa açık olanlar tapusunu nakde çeviriyor!

İkinci el konut piyasası hareketleniyor. TÜİK verileri, Mart ayında Türkiye genelinde 60 binden fazla ikinci el konut satışının gerçekleştiğini gösteriyor....


Tapu. com, ikinci el konut piyasası ve bu piyasadaki indirimleri masaya yatırdı.

İkinci el konut piyasasının lideri İstanbul

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ikinci el konut piyasası hareketleniyor. Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 artış gösterdi ve 60 bin 883 oldu. İkinci el konut satışlarında dikkat çeken illerin başında ise İstanbul,  Ankara  ve Antalya geliyor. Mart'ta tüm Türkiye genelinde, İstanbul 10 binden fazla ikinci el konut satışıyla liste başında yer aldı. İstanbul’u, 7 binden fazla satışla Ankara ve 3 bin 500 satışla Antalya takip etti.

Tapu. com kurucu ortağı Emre Erşahin, ikinci el konut piyasasındaki hareketlenmeyi yorumladı.Erşahin, "İkinci el emlak piyasasında yaşanan bu hareketlenmenin temelinde, alıcılara ciddi indirimler sunan satıcıların etkisinin büyük olduğunu düşünüyoruz. TÜİK verileri Türkiye toplam gayrimenkul pazarında daralma göstermesine rağmen, aslında pazarda durgunluk yok; sadece fiyat inadı var. Özellikle son dönemde fiyatlarda ciddi indirimler sunan satıcıların kısa sürede ellerinde tapuları nakde çevirdiğini görüyoruz. Bu yönelimin kısa süre içinde pazarın geneline yayılacağını ve konut piyasasını hareketlendireceğini öngörüyoruz" şeklinde konuştu. 

Finansal kurumlar ciddi indirimler sunuyor

Erşahin, Tapu. com’la çalışan finansal kurumların fırsat maliyetlerini düşünerek ciddi indirimler sunduklarını söyledi. Erşahin, "Emlak piyasasında zaman zaman yaşanan durgunluğun temel sebeplerinden birinin de fırsat maliyetlerinin göz ardı edilmesi olduğunu düşünüyoruz. Finansal kurumlar bu konuda tüm satıcılardan hızlı hareket ederek fiyatlarda ciddi indirimlere giderek ellerindeki portföyü eritiyor, bu sayede hem satıcı kazanmış oluyor hem de alıcı alırken kazanıyor. Bankalar yasa gereği paradan para kazanmak durumunda, bu sebeple ellerindeki gayrimenkulleri hızla nakde çevirmeleri gerekmekte. Gayrimenkülleri 3 yıl içinde satma zorunluğu olan finansal kurumlar son dönemde ellerinde biriken gayrimenkulleri hızla nakde çevirmek yönünde hareket ediyor bu da ikinci el piyasasını hareketlendiriyor" ifadelerini kullandı. 

Tapu satışında hız rekoru

Erşahin, Tapu. com’da satılan tapuların ekspertiz raporuna sahip olduğunu ve buna paralel olarak da satılan her 5 tapudan 1’inin 15 gün içerisinde satışının gerçekleştirildiğini ve 24 saat içinde bile topladığı tekliflerle rekor sayılacak hızlarda tapu devri aşamasına geçebildiklerinin altını çizdi. Erşahin, "Gayrimenkul fiyatının şeffaf ve rekabetçi bir ortamda, alıcıların teklifleriyle belirlenmesini sağlıyoruz, şeffaf bir piyasada bilinçli alıcıların vereceği tekliflerle bir gayrimenkulün piyasa değerini bulabileceği düşüncesi üzerine 3 yıl önce kurduğumuz sistemde her gün işlem yapıyoruz" dedi.

2019 Mart'ta 105 bin 46 konut satıldı!