Çukurova Balkon

PERPA'ya gökdelen yapılmasına izin çıkmadı!

PERPA'ya gökdelen yapılmasına izin çıkmadı! PERPA'ya gökdelen yapılmasına izin çıkmadı!

İBB Meclisi, Okmeydanı'nda yer alan PERPA arazisiyle ilgili hazırlanan imar planını reddetti. Karar kapsamında araziye gökdelen inşa edilemeyeceğini açıkladı.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Okmeydanı'nda yer alan PERPA arazisiyle ilgili hazırlanan imar planını Eylül toplantısında oy birliği tarafından reddedildi. Karar Gazetesi'nde yer alan habere göre; imar Komisyonu üyeleri, İBB Meclisi’nin aldığı kararla söz konusu araziye gökdelen inşa edilemeyeceğini açıkladı.

Karaköy Perşembe Pazarı esnafını bir araya getirmek için 1986 yılında inşa edilen PERPA Ticaret Merkezi’nin kuzeybatısında, Çevre Yolu kenarındaki açık otopark olarak kullanılan arazi için bu zamana kadar birbirinden farklı imar planları hazırlandı. Arazi için hazırlanan 40’ar katlı 4 kuleden meydana gelen ve kamuoyuna açıklanan projenin imar planları, 2016 yılında, İstanbul 7’nci İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bunun üzerine İBB söz konusu arazi için yeni bir imar planı hazırladı. 2018 yılında hazırlanan imar planları, İBB Planlama Müdürlüğü’nce, 11 Nisan 2018’de Meclise gönderildi. Yeni imar planları, Eylül 2019 toplantısında Meclis’te konuşuldu.

 

AVM YAPILACAKTI

Yeni plana göre arazi, Merkezi İş Alanları (MİA-4), rekreasyon ve dini tesis alanına alındı. Plan notlarına göre MİA-4’te iş merkezleri, banka ve finans gibi ticari fonksiyonların yönetim merkezleri, toptan ticaret, ofis-büro, çarşı çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, otel, motel vb. konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi kültür tesisleri ile lokanta, restoran, gazino gibi eğlenceye yönelik kullanımlar, yönetim binaları, kentsel donatı ve yeşil alan bulunacak.

İBB İMAR PLANLARINI UYGUN GÖRMEDİ

İBB Meclisi, 2018 yılında hazırlanan yeni imar planlarına izin vermedi. Karar oy birliğiyle alındı.

İBB Meclisi İmar Komisyonu Başkanı AK Parti’li Yüksel Akyol, alınanan kararla söz konusu araziye gökdelen inşa edilmeyeceğini meri plan şartlarının korunmasına karar verildiğini açıkladı. Eski yönetim zamanında hazırlanan planlara neden ret oyu verdikleri soru üzerine Akyol, şu cevabı verdi: "Planlar hazırlandıktan sonra başka gelişmeler oldu. İncirli- Gayrettepe- Söğütlüçeşme Metro Hattı bölgeden geçecek. Bunun için planı uygun görmedik."

İmar Komisyonu’nun CHP’li üyesi Resul Emrah Şahan ise alınmış olan Meclis kararıyla ilgili araziye gökdelen yapılmasının yer almadığını söyledi. Şahan "Hazırlanan planlar bölgeye yüksek yoğunluk getiriyordu. Meclis buna izin vermedi" diye konuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimden önce 22 Şubat 2019'da PERPA'daki esnafı ziyaret ederek, gerçekleştirilen toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.