Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan kan donduran deprem uyarısı!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan kan donduran deprem uyarısı!Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İzmir Karaburun'da yaşanan depremle ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalar...


Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi tarafından açıklanan verilere göre, Ege Denizi’nde bu sabah 4.2 büyüklüğünde deprem yaşandı. Sözcü'de yer alan habere göre, depremin merkez üssünün Karaburun’a uzaklığı 40.94 kilometre şeklinde belirtlendi. 23.10 kilometre derinlikte olan depremden sonra, toplamda 47 sarsıntı meydana geldi. Açıklanan verilere göre, aynı alanda son 1 ay içerisinde 284, son 1 hafta içerisinde 122, deprem yaşandığı belirtildi. 

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan yaşanan depremlerle ilgili yaptığı açıklamada Karaburun-Midilli arasında kalan bu alanın yeniden deprem üreteceğini dile getirdi. Egenin incisi İzmir’de özellikle  Bostanlı, Karşıyaka, Mavişehir, Menemen, Çiğli, Alaybey, Bayraklı ve Bornova’daki yapılarla ilgili bazı uyarılar yaptı.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi:

– "Karaburun-Midilli arası çok uzun süredir deprem beklediğimiz yerlerden biriydi. 3-4 yıl önce bu bölgede bir deprem oldu ancak bu depremin büyüklüğü beklediğimiz kadar olmadı. Karaburun’un üretmesi gereken deprem, yaklaşık 7- 7.2 büyüklüğünde bir deprem ancak 7’den daha küçük bir deprem üretti. Gerginliğini boşaltamadı. 6.7- 6.8’lik depremler bu bölgedeki gerginliği boşaltmak için yeterli değildir.

– Bu bölge, yeniden toparlanarak 6.8- 6.9 büyüklüğünde bir depremi üretmeye gebedir. Ne zaman olacağı konusunda herhangi bir bilgi söz konusu değil. Şu anda olan depremler 4’ten küçük ya da 4-5 büyüklüğü arasında olan depremcik düzeyinde depremler. Bu depremler önceki depremlerin artçıları olarak sürecektir. Artçılar 2 yıl, bazen 5 yıl sürebilir. Çok ileride, ne zaman olacağını bilmediğimiz bir zamanda bu bölge yeniden bir deprem üretecektir.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan

– Gördüğümüz şeyler çok dramatik. Karşıyaka, Bostanlı, Çiğli, Mavişehir, Alaybey, Menemen, Bayraklı ve Bornova… Bu bölgede yer altı suyu çok sığ. Yer altı sularının 3 ile 12 metreye kadar değiştiğini gördük. Bu sıvılaşma nedeniyle daha büyük bir deprem sırasında yapılar sağlam olsa bile yerin altına batma gibi olaylarla karşı karşıya kalabiliriz. Belirttiğim kesimlerdeki yer ve yapılar 9uncu raunda çıkmış bir boksörün yorgunluğundadır.  İzmir  içinde olmasa dahi oluşabilecek deprem gerek Torbalı, gerek Kemalpaşa, gerek Midillide olabilecek bir depremin bu kez daha yıkıcı olması beklenir.

– Aydın için Aydın Büyükşehir Belediyesi ile bir proje başlatıyoruz. Umarım İzmir için de böyle bir çalışma başlar. İzmir’de daha çok bireysel istekler üzerine çalışmalar yapılıyor. En hızlı tarama, yer ve yapının çalkalanma analizidir. Birçok yapı için gerçekleştirdik. Bostanlı ve Karşıyaka’daki deprem güçlerini yerin 3-4 kat büyüterek üst yapıya yansıttığını gördük. Yapılar genellikle çalkantı içine giriyor. Daha önce sağlam raporu almış olsa bile, birçok kişiyi uyararak, yapıların kentsel dönüşüme sokulmasını ya da daha sağlam yapılara geçilmesini öneriyoruz." 

Türkiye'de kaç konutun zorunlu deprem sigortası var?