20 / 08 / 2022

Profilo Holding AŞ iflas etti!

Profilo Holding AŞ iflas etti!

Türkiye’nin en eski sanayicilerinden biri olan Kamhi Ailesi’ne Profilo Holding AŞ ve Profilo Sanayi AŞ için iflas kararı verildi.Bir zaman tesislerinde binlerce kişinin istihdam edildiği vergi rekorları kıran, en büyük sanayi listelerinde bulunan Profilo Holding geçen perşembe İstanbul Ticaret Mahkemesi’nde görülen bir davada iflas etti. Hürriyet'te yer alan habere göre; geçen sene yaşamını yitiren iş insanı Jak Kamhi’nin, kiralık küçük bir iş yerinde temelini attığı ancak seneler içinde Türkiye sanayisinin güçlü oyuncularından biri olan holdingi iflasa sürükleyen dava ise ilgi çekici. Profilo Grubu şirketlerinin avukatlığını yapan kurucu Jak Kamhi ile de yakın ilişkisi olan ünlü avukat Sümer Altay, takip ettiği önemli bir dosyadaki vekâlet ücreti ödenmediği nedeni ile grup ile karşı karşıya geldi. Anılan dosyadan uzaklaştırılan Av. Altay, vekâlet ücretinin ödenmesi için harekete geçti ancak herhangi bir sonuç elde edemedi.

MİKTAR 2.5 MİLYON TL

Avukat Altay bu kez, 2.5 milyon liralık alacağı için Profilo Holding AŞ ile Profilo Sanayi ve Tic. AŞ’ye karşı iflas davası açtı. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme depo kararı aldı. Depo kararına karşın ödeme gerçekleşmeyince Profilo için beklenen son geldi. Geçen Perşembe gün görülen duruşmada Altay’ın avukatları “Borç ödenmedi. Davalıların ayrı ayrı iflasına karar verilsin” dedi. Davalı şirketlerin avukatı ise “Davanın reddine karar verilmesini istiyoruz” dedi.

YARIM ASIRDAN FAZLA

Tarafların taleplerini dinleyen mahkeme kararını verdi. Mahkeme 11 Kasım günü saat 13. 40 itibari ile 104 milyon TL sermayeli Profilo San. ve Tic. AŞ ile, 65 milyon TL sermayeli Profilo Holding AŞ’nin iflası hükmünde karar aldı. Anılan iki şirketin kuruluş tarihi ise yarım asrı dgeçti. Profilo Sanayi AŞ 1965 yılında kurulurken, Profilo Holding AŞ’nin kuruluşu ise 1971 olarak kayıtlarda bulunuyor. Mahkemenin verdiği iflas kararı sonrası süreç şu şekilde olacak. İki şirket için tasfiye sürecine geçilecek. Karara itiraz hakkı da yapılabilir.

‘KARAR HATALI BOZULMASINI BEKLİYORUZ’

Kararın doğru olmadığını düşündüklerini söyleyen Profilo Holding CEO’su Dani Sami Acıman, kendilerine yöneltilen  “Yerel mahkemenin kararının doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu karar, bilirkişi raporlarına aksi yönde çıktı. Karara itiraz edeceğiz; karar bozulacaktır. Profilo olarak başka kimseye borcumuz yok. Davaya konu olan ödeme yapıldığında iflas kararı da kalkacaktır. Her iki şirketin de, bu parayı ödemeye yeter fazlası ile varlığı var” açıklamasında bulundu.

‘PARAYI TAHSİL ETMEM ZOR’

Profilo Grubun’nun en önemli iki şirketinin iflasına neden olan davayı açan Av. Sümer Altay... Bugüne kadar önemli bir çok dosyayı üstlenen Av. Altay, “Ben Profilo’nun başka bir dosyasında avukatlık yaptım. 13 yıl önce açtığımız çok önemli bir dava bu. Ve kazanma yolunda olduğumuz bir dosyaydı. Bu davadan alındım. Benim de vekâlet ücretim söz konusuydu. Profilo Holding ve Profilo Sanayi AŞ de bu alacağıma kefil oldu. Davacı açtık ve kazandık. Ancak, parayı tahsil etmem mümkün görünmüyor” diye konuştu.

Profilo Holding AŞ iflas etti!

KİRALIK BİR DÜKKÂNDA İŞE BAŞLADI

Profilo Holding, Türkiye’de ilk profil doğrama işini yapan holding konumunda. Grubun ismi de, yaptığı bu ilk işten geliyor. Temeli 1954’te kiralık küçük bir dükkânda atıldı. Kurucu Jak Kamhi’nin temelini attığı Profilo zaman içinde önemli ölçüde büyüdü.Dayanıklı tüketim malları üretimini yapan Profilo, zaman içinde elektronik ev aletlerinin hemen her çeşidini üreten dev entegre tesislerin sahibi oldu. Grup firmaları 1971’de Profilo Holding çatısı altında toplandı.

BİNLERCE KİŞİ ÇALIŞIYORDU

Bir zamanlar 6 bin kişinin istihdam edildiği 1 milyar Dolar cirolu Profilo Holding’de işler 2000’li yılların ikinci yarısından itibaren sancılı sürece girdi. Beyaz eşya birimini elden çıkaran Profilo’nun önemli firmalarından biri olan Profilo Telra 2008’de iflas erteleme için başvuru yaptı. Ancak, davası yıllarca devam eden şirket 2014 senesinde iflas etti. Profilo Telra’nın yanı sıra Profilo Holding ve Profilo Sanayi AŞ’nin de iflası ile grubun çok önemli üç şirketi iflasını verdi. Kamhi Ailesi’nin sembol varlıkları arasında bulunan Mecidiyeköy’deki Profilo AVM’nin ise geçen sene, alacağı da olan özel bir bankaya satıldığı ortaya çıktı.

Fadıl Akgündüz iflas etti: Jetpa Holding'te tasfiye süreci başladı!