Rahşan Cebe, Cushman Wakefield Türkiye yönetici ortağı oldu

Rahşan Cebe, Cushman Wakefield Türkiye yönetici ortağı oldu1988 yılında İstanbul'da kurulan P&D, 1991 yılında Türk pazarında Cushman Wakefield'in iş ortağı olmuştu. P&D Gayrimenkul Danışmanları Genel Müdürü Rahşan Cebe, Cushman Wakefield Türkiye yönetici ortağı oldu.


Cushman Wakefield Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi CEO'su Paul Bacon  "Türkiye Avrupa'nın en dinamik piyasalarından bir tanesi. Ülke geniş bir kesimden müşterinin ilgisini çekiyor; kazançlar ve getiri oranları itibariyle birçok gelişmiş Avrupa ülkesinden daha iyi durumda ve ekonomik büyüme göstergeleri güçlü. Bu bağlamda, Türkiye'deki uzun soluklu iş ortağımızla anlaşmayı tamamladığımız için çok mutluyuz ve firmamız adına büyük stratejik öneme sahip bu ülkede ilk ofisimizi açmış bulunuyoruz" dedi.
Cushman & Wakefield Türkiye Yönetici Ortağı Rahşan Cebe ise  "Cushman Wakefield'e katılmak, ulusal ve uluslararası müşterilerimizi C&W'nin tüm kapsamlı hizmetlerine eriştirmek; sadece Türkiye'de değil, aynı zamanda küresel anlamda dünyanın en güçlü ve tanınan gayrimenkul markalarından birinin parçası olmak bizi üst bir noktaya taşıyor" şeklinde konuştu.
Cushman & Wakefield ve  P&D'nin gerçekleştirmiş olduğu önemli işlerden bazıları :
Yine bu yılın başlarında Merter'de bulunan 267 milyon Euro değerindeki arsanın Carrefour ve Sabancı Holding adına, Apollo Real Estate ve Multi Turkmall ortaklığının satışına aracılık etti.
İstanbul'da 11 bin konuttan oluşan bir projenin geliştirme finansmanında 75 milyon dolarlık kaynak bulma. İngiliz fon yöneticisi Salamanca Finance bu projede partner olarak seçildi. C&W şimdi ise projenin ikinci ve üçüncü fazları için çalışıyor.
Cushman&Wakefield Türkiye Yönetici Ortağı Rahşan Cebe, yatırım atmosferiyle ilgili olarak; "Her geçen gün artan sayıda yabancı yatırımcının Türkiye'yle ilgilendiğini görüyoruz. Kazanç ve getiri oranları anlamında Türkiye piyasası Avrupa'nın en güçlüsü durumunda ve orta vadeli demografik ve ekonomik temel göstergelerde tüm Avrupa bölgesinin en iyilerinden bir tanesi. Dahası, yatırımcılar açık bazı riskler bulunmasına rağmen Türkiye'yi  uygun bir pazar olarak görüyorlar." dedi.
Cushman & Wakefield'ın Avrupa genişlemesi
P&D Gayrimenkul Danışmanlarının bünyesine katılması Cushman&Wakefield'ın Avrupa'da genişlemeye çalışıyor. Son 18 ayda  Cushman&Wakefield, Slovakya, Ukrayna, Romanya, Birmingham İngiltere ve de Fransa'da Paris dışındaki ilk ofisi olan Lyon ofisinin açılışını  gerçekleştirdi.
Türk pazarının potansiyeline bakıldığında;
Geçen sene ticari gayrimenkule 2.7 milyar Euro yatırım yapıldı (Yüzde 70'i parekende sektörü). 2006 senesine göre yüzde 163'lük artış yaşandı.
Yapım veya proje aşamasında bulunan 274 adet 4 ve 5 yıldızlı hotel projesi var. Türkiye çapında, 3 büyükşehir ve diğer 19 ilde. Bunların 69'u İstanbul'da yapılacak.
 2008 yılı içerisinde alışveriş merkezlerinde 1 milyon metrekareye yakın kiralanabilir alan özellikle İstanbul, başkent  Ankara  ve Akdeniz şehri İzmir'de açılacak.
 Perakende kiralarında yüzde 40 dolayında artışlar yaşandı. İstanbul bölgesinde -üst düzey alışveriş merkezlerinde- ve ana caddelerde ise bu artış yüzde 25 seviyesinde, bu artışın bu yıl içerisinde de devam etmesi bekleniyor.
Türkiye, geçen yıl dünyadaki en hızlı ofis ve endüstriyel kira büyümesi yaşayan ülkelerdendi. Özellikle Levent bölgesinde, ofis kiralarında yüzde 95'lik bir artış yaşandı. Endüstriyel kiralamalarda ise yüzde 60'a yakın bir artış yaşandı.
www.cushmanwakefield.com