Ralph Lauren Türkiye'ye İstinye Park'tan girecek

Ralph Lauren Türkiye'ye İstinye Park'tan girecekHarvey Nichols'ı İstanbul'a getiren Unitim, sonbaharda iki lüks markanın daha Türkiye'deki ilk mağazalarını açmaya hazırlanıyor.


Moda devi Ralph Lauren'in 700 metrekarelik mağazası Ekim'de İstinye Park'taki markalar caddesinde, çanta ve ayakkabılarıyla tanınan Salvatore Ferragamo'nun mağazası ise Eylül ayında Bağdat Caddesi'nde açılacak

Dünyanın en ünlü markalarından biri olan Ralph Lauren, Ekim ayında Türkiye'deki ilk mağazasını İstinye Park'taki lüks markalar caddesinde açacak. Harvey Nichols, Tommy Hilfiger, Accessorize, Camper, Bebe, Aldo gibi dünya markalarını Türkiye'ye getiren Unitim Holding ile işbirliği yapan Ralph Lauren'in 700 metrekarelik mağazasının açılışına markasına adını veren ünlü modacı Ralph Lauren'in de katılması bekleniyor. Unitim, yine dünyanın önde gelen markalarından Salvatore Ferragamo'nun da Türkiye'deki ilk mağazasını Eylül'de Bağdat Caddesi'nde açmaya hazırlanıyor.

Amaçlarının Harvey Nichols'ın içinde sattıkları markaları olgunlaştırıp caddeye çıkarmak olduğunu söyleyen Unitim Holding İcra Kurulu Üyesi ve Perakende Grup Başkanı Cem Eriç, "Lüks markalardaki rekabetten korkmuyoruz. Aksine rekabetin pazara hareket getirdiğini, rakiplerin silkinmesine neden olduğunu düşünüyoruz. İstinye Park'taki lüks caddesinde doğru bir markayla biz de varız. Ralph Lauren'in kendisi başta olmak üzere tüm yöneticileri 700 metrekarelik bu mağazaya büyük önem veriyor" dedi.

Kiev ve Bükreş istiyor

Cem Eriç, Harvey Nichols'ın performansından memnun olduklarını da kaydetti. Lüks pazarıyla birlikte kendilerinin de büyüdüğünü anlatan Eriç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'ye gelmek isteyen her marka önce bizim kapımızı çalıyor. Ama biz arkasında güçlü bir hikaye olmayan markaları getirmiyoruz. Ralph Lauren ve Salvatore Ferragamo'yu da Türkiye'de başarılı olacaklarına inandığımız için getiriyoruz. Kiev ve Bükreş'ten de Harvey Nichols açmamız için talep var. Bütün bu fırsatları değerlendireceğiz."

Geçen yıl 5.5 milyar dolar ciro yaptı

n Moda devlerinden Ralph Lauren, 1967 yılında yarattığı Polo markasıyla dünya çapında bir başarı elde etti.

n Bugün dev bir grup olan Ralph Lauren'in Polo by Ralph Lauren, Ralph Lauren Purple Label, Ralph Lauren, Black Label, Blue Label, Lauren by Ralph Lauren, RRL, RLX, Rugby, RL Childrenswear, Chaps and Club Monaco markaları var.

- Grubun 2007 cirosu 5.5 milyar dolar oldu.

- Bu cironun 2.5 milyar dolarlık kısmı erkek ürünlerinden sağlandı.

Krize rağmen lüks tüketim yüzde 6 arttı

Cem Eriç, perakende grubu olarak geçen yıl 150 milyon dolar ciro yaptıklarını, bu yıl hedeflerinin yüzde 20 büyüme olduğunu söyledi. Eriç, "2008'in ilk 6 ayında öngörümüz yüzde 20 büyümeydi ama global kriz, siyasi gelişmeler gibi etkenler planların revize edilmesine neden oldu. İlk yarıda yüzde 6 büyüdük. Yine de yılı yüzde 20 büyümeyle kapatacağımızı düşünüyoruz. Genel anlamda çok hoşnut olmamakla birlikte karamsar değiliz. 2009 planlarımızı revize etmek için Anayasa Mahkemesi kararı gibi bazı gelişmeleri bekliyoruz" diye konuştu.

Eriç, perakende cirolarında Türkiye'nin payının yüzde 75, Rusya, Romanya ve Ukrayna'nın yüzde 25 olduğuna değinerek, "5 yıl içinde dış operasyonların payını yüzde 40'a çıkaracağız" dedi.

Britney Spears ve Paris Hilton'un markası `bebe' Akmerkez'de açıldı

Unitim Holding, Manny Mashouf tarafından Amerika'da 1976 yılında küçük bir butik olarak kurulan, bugün dünya genelinde 310 mağazası olan bebe'yi de Türkiye'ye getirdi. bebe'nin ilk mağazasını Mayıs ayında Akmerkez'de açıldı. Hedef 10 yıl içinde Türkiye'de 30, Rusya, Ukrayna ve Romanya'da 30 bebe mağazası açmak.

Alicia Keys, Britney Spears, Destiny's Child, Eva Longoria, Paris Hilton, Shakira, Virginia Madsen, Jennifer Lopez ve Mischa Barton gibi dünya starlarının tercih ettiği markalardan biri olan bebe'nin Akmerkez mağazası, 2 ay gibi kısa bir sürede dünya genelinde 310 mağazası olan markanın en çok satış yapan mağazası oldu. Unitim Marka Mağazacılık İş Ünitesi Direktörü Özlem Sarıoğlu, "bebe'de 4 bin ürün var ve her hafta bin yeni ürün geliyor. Her ay bir koleksiyon çıkıyor. Biten ürün bir daha gelmiyor. Şu anda dünyada en hızlı dönen bizim mağazamız" dedi.

Necla DALAN / Vatan