Realistanbul, Seyrantepe ihalesine katılmayacak!

Realistanbul, Seyrantepe ihalesine katılmayacak!

Türköz İnşaat ve Oliv Yapı ortaklığındaki Realistanbul konsorsiyumunun, Seyrantepe spor kompleksi ihalesine katılmama kararı verdiği bildirildiRealistanbul konsorsiyumu adına yazılı bir açıklama yapan Türköz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Türköz, yapımına iki yıl önce başlanan spor tesisi ihalesine bir süre önce grubun talip olduğunu, son ihale şartnamesinin bir önceki ihale şartnamelerine göre şartlarının yumuşaması, ekonomideki iyimser hava ve prestiji yüksek bir projeyi bitirecek olmanın verdiği heyecanla ihaleye teklif vermek istediklerini kamuoyuna açıkladıklarını hatırlattı.

Bu süreçte Realistanbul konsorsiyumunun büyük ortağı Türköz İnşaat'ın, Belçika'da iş yaptığı perakendeci ortağını da sürece dahil etmek istediğini ve bir yılda tamamlanacak spor kompleksi için hem zamanla yarışma hem de finans yönünden sorunlar yaşamamak gerektiğini belirten Türköz, böyle bir dönemde yabancı bir yatırımcıyı Türkiye'ye çekmek ve böylesine prestiji yüksek bir projeyi üstlenip bitirmenin ortak amaçları olduğunu vurguladı.

BELÇİKALI ORTAK TÜRKİYE'DE PERAKENDE YATIRIMI DÜŞÜNÜYOR
Bundan sonraki aşamada Türköz İnşaat ile Belçikalı ortağın hem Belçika'da hem de İstanbul'da karşılıklı görüşmeler yaptığını ve ihale şartnamesinin her iki taraf temsilcileri tarafından ayrıntılı olarak incelendiğini ifade eden Murat Türköz, açıklamada şunları kaydetti: "Belçika'daki sayılı perakendecilerden biri olan ortağımız, bu yatırım konusunda maalesef çekinceli davrandı. Yabancı ortağın en büyük çekincesi, dünyada yaşanan finansal krizin etkilerinin devam etmesi olmuştur. Bunun yanında, bir sene sonra Türkiye'ye perakende yatırımı düşünen ortağımızın, böyle bir dönemde sorumluluğu büyük bir ihaleye girmeyi kendisi açısından rantabıl olarak görmediğini de bizlere ifade etmiştir.

Seyrantepe spor kompleksi ihalesi için medyada adı geçen çok değerli inşaat firmaları ve onların oluşturduğu konsorsiyumlarla birlikte  TOKİ  önderliğinde, tarafların en kazançlı şekilde çıkacağından şüphemiz yoktur. Grubumuza heyecan veren ve Türkiye'ye yeni bir yabancı yatırımcı çekme konusunda gösterdiğimiz çaba, istediğimiz gibi netice vermedi. Sürece dahil olan tüm firmalara başarılar dileriz." Realistanbul yetkilileri, yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı konsorsiyumun Seyrantepe ihalesine katılmama kararı verdiklerini bildirdi.
AA

Konuyla ilgili basında yer alan haberler

Realistanbul stad ihalesine girmeyecek

Türköz İnşaat ve Oliv Yapı ortaklığındaki Realistanbul konsorsiyumunun, Seyrantepe spor kompleksi ihalesine katılmama kararı verdiği bildirildi. Konsorsiyum adına bir açıklama yapan Türköz İnşaat Başkanı Murat Türköz, Türköz İnşaat'ın, Belçika'da iş yaptığı perakendeci ortağını da sürece dahil etmek istediğini ancak Belçikalı ortağın çekinceli davrandığı belirtti. Her iki taraf temsilcilerinin şartnameyi ayrıntılı olarak incelediğini ifade eden Türköz "Belçika'daki sayılı perakendecilerden olan ortağımız, bu yatırım konusunda maalesef çekinceli davrandı. Ortağın en büyük çekincesi, dünyada yaşanan finansal krizin etkilerinin devam etmesi olmuştur. Bunun yanında, Türkiye'ye perakende yatırımı düşünen ortağımızın, böyle bir dönemde sorumluluğu büyük bir ihaleye girmeyi kendisi açısından rantabıl olarak görmediğini de bizlere ifade etmiştir" dedi.
Star

Belçikalı ortak çekildi Türköz stattan çarketti

Yaklaşık 10 gün önce 21 Ağustos'ta yenilenecek olacak Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesine Belçikalı ortağı ile katılacağını açıklayan Realistanbul projesinin büyük ortağı Türköz İnşaat, Nelçikalı ortağın çekinceleri üzerine ihaleye katılmaktan vazgeçti.

MAZERET KRİZ OLDU
Türköz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Türköz, ''Belçika'daki sayılı perakendecilerden ve zincir mağazalar sahibi olan ortağımız, bu yatırım konusunda maalesef çekinceli davrandı. Yabancı ortağın en büyük çekincesi, dünyada yaşanan finansal krizin etkilerinin devam etmesi olmuştur. Bunun yanında, bir sene sonra Türkiye'ye perakende yatırımı düşünen ortağımızın, böyle bir dönemde sorumluluğu büyük bir ihaleye girmeyi kendisi açısından rantabıl olarak görmediğini de bizlere ifade etmiştir" dedi.
Sabah