REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış Aralık Raporu yayınlandı!

REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış Aralık Raporu yayınlandı!REIDIN, gayrimenkul sektörleri ile ilgili derinlikli ve güncel veri, analiz ve araştırma bilgilerine 2015 Aralık ayı raporunu ekledi. İşte Reidin, Türkiye konut piyasası Aralık ayı genel bakış raporu...


Gayrimenkul sektörleri ile ilgili derinlikli ve güncel veri, analiz ve araştırma bilgilerini sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Reidin, Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış - Aralık 2015 raporunu açıkladı.REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış Aralık Raporu yayınlandı!


REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış Aralık Raporu yayınlandı!


REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış Aralık Raporu yayınlandı!


REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış Aralık Raporu yayınlandı!


REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış Aralık Raporu yayınlandı!


REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış Aralık Raporu yayınlandı!

Haber Cumhuriyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı....


Gayrimenkul sektörünün profesyonelleriyle yapılan güven endeksi sonuçları açıklandı. 1.8 puanla kısmen iyimserlik mesajı veren endeks şimdilik sınırda görünüyor.


Reidin, sektör profesyonelleriyle yaptığı Güven Endeksi sonuçlarını açıkladı. Türkiye'deki gayrimenkul sektörüne olan güvenini ölçmek ve gayrimenkul fiyatları ile beklentilerini tespit etmek amaçlanarak yapılan çalışma yaklaşık 10.000 kişiden oluşan Türkiye'de gayrimenkul sektöründe rol alan oyuncuları kapsayan bir örneklem grubuna uygulanıyor. 


Güven Endeksi, elektronik ortamda oluşturulmuş ankette, sorular;


-Toplam Satış Hacmi 

-Toplam Kiralama Hacmi 

-Satış Fiyatları 

-Kira Değerleri 

-Finansal Yeterlilik 

-Ekonomik Görünüm gibi başlıklar çerçevesinde hazırlanıp değerlendirilmiş. Araştırmanın dikkate değer bir yanı da "Balans Metodu" ile hazırlanması. "Balans Metodu"nda, anket formundaki sorulara verilen olumlu ve olumsuz yanıt oranlarının farkına 100 değeri eklenerek 0-200 aralığında endeks değeri elde ediliyor. Dolayısıyla hesaplanan REİDİN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi değerinin 100'ün üzerine çıkması sektör hakkındaki güvenin olumlu olduğunu, 100'ün altına düşmesi ise sektör hakkındaki güvenin olumsuza dönebileceğinin işareti.  Reidin raporunun olumlu verilerinin olumsuza döndüğü nokta 100 bandı. 


Fiyatlar için 4.47 artış 

Araştırmanın en çarpıcı iki sonucu Türkiye gayrimenkul sektörü güven endeksi değerinin, 2015 yılı 4. çeyrek döneminde geçen çeyrek döneme göre yüzde 1.95 azalışla 101.8 (kısmen stabil) olarak, Türkiye gayrimenkul sektörü fiyat beklenti endeksi değerinin ise, 2015 yılı 4. çeyrek döneminde geçen çeyrek döneme göre yüzde 4.47 artışla 128.9 olarak ölçülmesi. Buna göre, gayrimenkul fiyatlarında geçmiş üç aylık döneme göre, önümüzdeki üç aylık dönemde de fiyat artışı beklenmekte. 


Bankacılar tedirgin 

Elde edilen her verinin, araştırmada odak alman her grubun sektörün temel taşları olduğu düşünüldüğünde, ortaya çıkan tablonun 100 balansının üzerinde çıkması 2016 için beklenen bir tablo idi. 

Özellikle güven ve fiyat endeksinin verileri her durumda olumlu bir tabloya işaret ediyor. Fiyatlar artacak, sektörün büyük oyuncuları satışı hızlandıracaklar. Endeksin iyi okunması gereken tarafı ise bankacıların, değerleme uzmanlarının ve gayrimenkul danışmanlarının çizdiği "kısmen kötümser" tablo. 2016 beklentileri göz önüne alındığında şaşırtıcı olan taraf, tüketiciyle birebir çalı.şan bu grubun sektöre güveninin tartışmaya açık olması. Bana sorarsanız bu üç grupta da Türkiye'nin kısa vadeli ekonomik çalkantıları etkili. Bankacılar olumsuz zira son zamanlarda en çok tercih edilen alım biçimi müteahhit firmaların kendi ödeme planları. Değerleme uzmanları da kötümser çünkü bankaların değerlemelerini yapıyorlar. Bu endekste anlaması güç olan tek grup, gayrimenkul danışmanları. Tüketiciyle en gerçek temas onlarınki olduğu için özellikle bu veriyi iyice incelemek gerekiyor. Cumhuriyet