25 / 06 / 2022

Restoran ve kafelerde kira sorunu: Yüzde 100 kira alan mal sahipleri var!

Restoran ve kafelerde kira sorunu: Yüzde 100 kira alan mal sahipleri var!

Kovid-19 salgını kısıtlamalarıyla kepenk indirme noktasına gelen restoran ve kafeler, krizden çıkmanın yollarını arıyor. Happy Moon’s Grup Başkanı Hüseyin Aymutlu, “İşletmeler martta, nisanda açılırsa sektörle ilgili sıkıntı çok büyük olur. Yüzde 30- 40 kayıp yaşanır, el değiştirmeler artar” dedi.Kovid-19 salgını kısıtlamalarıyla kepenk indirme noktasına gelen restoran ve kafeler, krizden çıkmanın yollarını arıyor.

Restoran ve kafelerin önümüzdeki ay açılmaması halinde sektörü çok zor günlerin beklediğini belirten Happy Moon’s Grup Başkanı Hüseyin Aymutlu, “İşletmeler martta, nisanda açılırsa sektörle ilgili sıkıntı çok büyük olur. Yüzde 30- 40 kayıp yaşanır, el değiştirmeler artar” diye konuştu. 

Dünya'dan Yener Karadeniz'in haberine göre; Happy Moon’s Grup’un, 2020 yılına yönelik değerlendirmeleri ve gelecek dönem hedefleri ile ilgili gerçekleştirilen online toplantıda açıklamalarda bulunan Hüseyin Aymutlu, Kovid-19 önlemleri kapsamında kapatılan ve yalnızca gel al ve online servis hizmeti sunan kafe ve restoranların önümüzdeki ay açılmaması halinde yaklaşık yüzde 30-40’ının kepenklerini kapatmak zorunda kalacağını vurguladı. Aymutlu, ikinci kapanmayı yeni yılın ilk çeyreğinde beklediklerine, bu sebeple hazırlıksız yakalandıklarını aktararak sektörün ocakta açılması durumunda sıkıntının çok olmayacağına, mart-nisan gibi açılması halinde ise kendilerini zor günlerin beklediğine dikkat çekti. 

Sektörde zihinsel çöküş var

Aymutlu, “Sektörde zihinsel çöküş görüyorum. Bu nedenle ilkinden farklı olarak ikinci kapanma diye konuştu. 

Kiralar konusunda ise mal sahipleriyle tam bir anlaşma ortamı olmadığını vurgulayan Aymutlu, “Yüksek kiralar ödediğimiz için yeni açıklanan destek ve teşvikler sektörün geneline yarasa da bize yansıması az olur. Zira cadde ve AVM’lerde 100 bin TL’nin altında kira ödemiyoruz. Devletten beklentimiz maddi yardım değildi aslında. Mal sahipleriyle bir orta yol bulunması konusu daha önemli. Zira mal sahibine diyoruz ki ‘bak biz kapalıyız kimse mağdur olmasın çözüm bulalım’. Hiç ya da yüzde 50 kira alan mal sahiplerimiz olduğu gibi bu haldeyken yüzde 100 kira alan mal sahiplerimiz de var. Bundan sonra en çok istediğimiz şey ne zaman açılış olacağıyla ilgili net bir bilgi. Sektörde faaliyet gösteren 200 bine yakın küçük ve büyük işletme olduğu düşünülerek hareket edilmeli” şeklinde konuştu. 

Paket servis cironun yüzde 2-3’ünü geçmez

Aymutlu’nun verdiği bilgilere göre yeme içme sektörünün yıllık toplam cirosu 120 ile 125 milyar TL arasında değişiklik gösteriyor. Bünyesinde Happy Moon’s Cafe, Happy Moon’s İKON, Manhattan ile BOB’S markalarını bulunduran Happy Moon’s Grup’un şu anda 35 şubesi mevcut. Halihazırda sadece 3 şubede paket servis yaptıklarına vurgu yapan Aymutlu, “Şubelerimizin her birinde günlük paket cirosu 1.000 – 1.500 TL. 4 kişi çalıştırıyoruz. Paketin bize pozitif herhangi bir katkısı yok. Hatta mal sahibi ‘İşletmeniz açık, paket servis de yapıyorsunuz, kazanımınız var’ diyerek, kirayı hiç indirmemeye çalışıyor. Paket servisin ciro içindeki payı yüzde 2-3’ünü geçmez” açıklamasında bulundu.

Esnafa kira yardımı ne zaman başlayacak? 2021 yılı başına yetişecek mi?