Çukurova Balkon

İstanbul finans merkezi olmak için çok iyi konumda!

İstanbul finans merkezi olmak için çok iyi konumda! İstanbul finans merkezi olmak için çok iyi konumda!

Birleşik Krallık Büyükelçisi Richard Moore, bugün itibarıyla Londra ve Uzakdoğu arasında bir finans merkezi olmadığına dikkat çekerken "Bence İstanbul finans merkezi olmak için çok iyi bir konumda yer alıyor" dedi.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Euro Bölgesi’ne girmeden Avrupa Birliği’ne üye olan nadir ülkeler arasında yer alan Birleşik Krallık’ın (İngiltere) Büyükelçisi Richard Moore, İngiltere’nin bugün diğer AB ülkelerinden daha başarılı bir ekonomiye sahip olmasında bunun büyük etkisi olduğunu söyledi. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde AKŞAM’a konuşan Moore, Türkiye’nin AB üyeliği ve İngiltere-Türkiye ekonomik ilişkileri hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Londra ve Uzakdoğu arasında bir finans merkezi olmadığına dikkat çeken Richard Moore şunları kaydetti: “Bence İstanbul finans merkezi olmak için çok iyi bir konumda yer alıyor. Şu anda baktığımızda Londra ile Uzakdoğu arasında bir finans merkezi yok. 


DUBAi İHTİYACI KARŞILAMAZ

Bir tek Dubai var. O da off shore merkezi olduğu için bu ihtiyacı karşılamıyor. Bu nedenle İstanbul’un finans merkezi olması iyi olur. İstanbul’da bir borsa olursa bu Londra Borsası'nın rakibi olmaz tam aksine işbirliği içerisinde yürür işler. İstanbul’un finans merkezi olması için hukukun üstün olduğu bir ortam gerekir. Bence bu anlamda İstanbul finans merkezi olmaya hazır.”


EUROYA İYİ Kİ GİRMEDİK

Birleşik Krallık olarak Euro Bölgesi'ne girmeyerek doğru bir seçim yaptıklarını ifade eden Moore, “Bence her ülke kendi para birimini seçebilmeli. Eğer kendi birimimizde kalmasaydık Euro Bölgesi ülkelerinin büyüme oranı anlamında önüne geçmiş olamazdık. Benim en büyük umudum, inşallah Türkiye ve Birleşik Krallık'ın reformdan geçmiş bir AB'de birlikte üye olmaları” diye konuştu. Beko’nun 25 yıl önce girdiği İngiltere’de bugün en büyük beyaz eşya üreticisi olduğunu dile getiren Moore, “Bu yıl Ülker, United Biscuits' i 3.7 milyar dolara aldı. Çok ciddi büyük bir yatırım yaptı. Biz şirketlerimizi yabancıların almasından şikayet etmiyoruz. Hatta mutlu oluyoruz, gurur duyuyoruz. Hem istihdam sağlıyorlar, hem de araştırma ve geliştirmelerini yapıyorlar” ifadelerini kullandı.


Düşmandan dost olduk

Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı dolayısıyla görüşlerini aldığımız Richard Moore, o dönem Türkiye’ye karşı savaşan İngiltere’nin bugün Türkiye ile gerek ticari gerekse siyasi olarak iyi ilişkilere sahip olduğunu söyledi. Moore, “Düşmandan dost olduk. İngiltere Prensi Charles ve oğlu Prens Harry, 24 Nisan tarihinde Çanakkale’de düzenlenecek Çanakkale savaşlarının 100’üncü yıldönümü törenlerine katılacak. Bu nedenle bizim için ekstra heyecanlı bir yıl olacak” dedi.


Çanakkale geçilmez!  

Moore, Twitter hesabından Türkçe “Bütün Türk dostlarımızın Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nü saygıyla kutlarım. Çanakkale’de tüm taraflar cesurca çarpıştı ancak hak edilmiş zaferi kazanan Türkler oldu… Çanakkale geçilmez” diye yazdı. Moore’un bu tweeti sosyal medyada kısa sürede geniş yankı buldu.


Akşam / Özgül Öztürk