Richard Rogers kimdir?

Richard Rogers kimdir? Richard Rogers kimdir?

Mimar Richard Rogers, modernist ve fonksiyonalist bir yaklaşımla, bina içinde önceliğini fonksiyona vermiş bir mimardır. Peki ünlü İtalyan Mimar Richard Rogers kimdir? İşte Richard Rogers'in biyografisi...Richard Rogers kimdir?


İtalya’nın Floransa şehrinde 7 Aralık 1933 günü dünyaya gelen Richard Rogers, Londra'da Architectural Association School Universitesinde mimarlık okumaya kabul edildi. Richard Rogers ve onun ilk karısı Sue Norman ve Norman Foster (arti karisi Wendy Foster) ile Team 4 kurarak birlikte çalıştılar. O sıralar küçük dalgalar yaratmaktaydılar. Birkaç modaya uygun ev yapmışlardı ve bugün kaybolmuş olan Swindon'daki ilk modern İngiliz high-tech binası olan fabrikayı tasarlamak üzereydiler. 


1970′de ortağı olan İtalyan mimar Renzo Piano ile birlikte tasarladıkları, binanın tüm mekanizmalarını havalandırma, ısıtma, merpenler vs. ileri teknoloji kullanılarak yapılmış postmodern bir yapı olan Paris’teki Pompidou Center onun en bilindik ve önemli eserlerinden biridir.


1970'de Rogers, İtalyan mimar Renzo Piano ile ortaklık kurdu. Paris'teki Pompidou Center'ı birlikte yaptılar. Onun tasarımları, estetik bir yaklaşımla, teknolojiyi kullanarak klasik geçmişi reddeder. Sosyal ve ekolojik sorunların çözülmesinin denenmesi gerektiğini savunur. Rogers, fonksiyonalist bir yaklaşımla, bina içinde fonksiyona önem verir. Onun yeni tasarımları early Modernists geri dönüş olarak kabul edilir.Richard Rogers projeleri!


88 Wood Street - London, England (1993 – 2001)

Centre Pompidou - Paris, France (1972 – 1976)

INMOS Factory - Newport, South Wales (1980 – 1982)

Lloyds Building - London, England (1979 – 1984)

Millenium Dome - London, England (1999)

PA Technology Center - Princeton, New Jersey (1982)

PA Technology Center UK - Hertfordshire, England (1975 – 1983) 

Palais des Droits de l'Homme  - Strasbourg, France (1989 – 1995)