Rize-Artvin Havalimanı'nda 99 milyon dolgu işlemi tamamlandı!

Rize-Artvin Havalimanı'nda 99 milyon dolgu işlemi tamamlandı!


Rize-Artvin Havalimanı'nın deniz dolgusu için hedeflenen 100 milyon dolgunun 99 milyonu tamamlandı. 


Rize-Artvin Havalimanı'nın deniz dolgusu için hedeflenen 100 milyon ton dolgunun 99 milyon tonu bitti. Sabah'tan Kubilay Küçükmustafa'nın haberine göre; pist, terminal binaları ve çay yaprağı şeklinde olacak giriş tagı ile çay bardağı şeklindeki kule de şekilleniyor. 

2017 senesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan Ordu-Giresun havalimanı'nınn sonrasında Türkiye'deki ve Karadeniz Bölgesi'ndeki deniz dolgusu üzerine yapılan 2. havalimanı olma özelliğine sahip olacak Rize-Artvin havalimanı projesinin inşaat çalışmaları 24 saat esasıyla aralıksız sürüyor. Doğu Karadeniz bölgesi için büyük önem taşıyan ve 100 milyon tonluk dolgunun gerçekleşeceği Rize-Artvin havalimanı projesinde 99 milyon tonluk dolgu biterkenpist, terminal binaları ve çay yaprağı şeklinde olacak giriş tagı kule de şekillenmeye başladı. 3 bin metre uzunluğu ve 45 metre genişliğe sahip olacak olan Rize-Artvin havalimanında her gün 400 kamyon ile dolgu malzemesi taşınırken, aynı zamanda 2 adet alt kısmı dolguya göre açılabilen ve bu sayede nokta atışlar ile dolguyu gerçekleştiren 2 adet de gemi 24 saat aralıksız çalışıyor.

Rize-Artvin Havalimanı

Rize-Artvin Havalimanı'nın koruyucu mendirekleri yapılırken hedeflenen 2 bin 500 adet x blok, 4 bin 550 metre dalga aşmasını azaltmak için kullanılan kronman duvarı ve 16 milyon 634 bin ton, mendireğin denize bakan eğimli yüzünün en dış katmanında kullanılan anroşman dolgusunun tamamı yapılarak yüzde 100'lük tamamlama kaydedildi.

Toplamda 100 milyon ton dolgu olarak hedeflenen Rize-Artvin Havalimanı'nın yapılan son işlemler ile 99 milyon tonluk kısmı yapılarak yüzde 99'luk bir tamamlanma kaydedilirken üst yapıda ise ince işçilikler devam ediyor. VİP terminali , Terminal binası, güç merkezi binası, teknik blok, çay bardağı şeklinde ki kule, çok maksatlı bagaj bölümü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yangın ve kurtarma istasyonu, ısı merkezi ile su deposu binaları, apron, giriş kontrol binası gibi yaşam alanlarının da bulunduğu 46 bin metrekarelik alanda da üst yapı çalışmaları devam ediyor.

Rize-Artvin Havalimanı'nın yüzde 82'si tamamlandı!