Rize'de 4 bin 174 binada dönüşüm başlıyor!

Rize'de 4 bin 174 binada dönüşüm başlıyor!

Rize'de deniz dolgusu üzerine inşa edilen 4 bin 174 yapıda kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. 


Rize'de deniz dolgusu üzerine inşa edilen ve korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 4 bin 174 bağımsız yapıda, kentsel dönüşüm projesi için düğmeye basıldı. Habertürk'te yer alan habere göre; projede ilk olarak 23 dönümlük alandaki belediye blokları yıkılıp, yerine yeni binalar inşa edilecek.Proje dahilinde hak sahipleri ile görüşmeler de başladı.

Rize'de, 1960'lı yılların ortalarında, dönemin belediye başkanı Ekrem Orhon tarafından deniz dolgusu başlatıldı. Büyük taşlarla doldurulan, arasına kum veya balçık gibi malzemelerle dolgu yapılan 350 bin metrekarelik alan, deniz dolgu alanı olarak kazanıldı.

Denizi dolduran Ekrem Orhon da 'Denizi kara, karayı para yapan başkan' olarak anıldı. Şehir merkezinin yaklaşık 3'te 1'ini oluşturan dolgu alanı üzerinde ilk etapta 3 kat halinde yapıya izin verildi ancak geçen süre zarfında, dolgu alanına yüksek katlı binalar yapıldı. Bugüne kadar aralarında valilik, belediye başkanlığı, kültür merkezi, adliye gibi kamu kurumlarının da bulunduğu çok sayıda binanın inşa edildiği alanda yaklaşık 70 bin kişi yaşıyor. 

HAREKETE GEÇİLİYOR 

Kente, 173 bin metrekarelik dolgu alanında korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 4 bin 174 bağımsız yapıda kentsel dönüşüm projesi için düğmeye basıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Rize Belediyesi'nce yürütülen çalışma ile daha az katlı, kentin kültürüne ve mimarisine uygun yapılar yapılacak.. Azaltılacak yapı yoğunluğu Salarha beldesinde 52 bin metrekare ile Yağlıtaş Mahallesi´nde 207 bin metrekarelik iki yeni rezerv alanına taşınacak. Başlatılması beklenen kentsel dönüşüm projesinde ilk etapta 23 dönümlük alandaki belediye blokları yıkılarak, yerine yeni binalar inşa edilecek. Binalarda yıkımların önümüzdeki günlerde başlaması hedefleniyor. 

 Rize

HAK SAHİPLERİ İLE GÖRÜŞÜLÜYOR 

Şehir merkezinde Çarşı ve Piriçelebi mahallelerinin bir kısmını kapsayan ve riskli alan olarak ilan edilen, 23 dönümlük alan üzerinde uygulanacak projeyle ilgili hak sahiplerine Rize Belediyesi'nce tebligatlar gönderildi. Projenin yapımıyla ilgili gelinen süreçte Belediye,  TOKİ  ve GEDAŞ A.Ş yetkilileri alanda hak sahipleriyle bir araya gelerek, taşınma, kira yardımı ve satış fiyatları gibi konularda istişareler başladı.

HALK DESTEKLİYOR 

Kentsel dönüşüm projesini destekleyen Rizeli Serdar Mutlu, "Güzel bir çalışma, bu binaların bir an önce yapılması gerekiyordu. Ömrü dolmuş bu yapıların yerine yenileri yapılmalı. Yarın bir deprem olur millet altında kalır bunun hesabı verilemez. Bu dönüşümün yapılması bizi mutlu ediyor" dedi. Belediye bloklarında işletme sahibi Hasan Ayvaz da, "Bu binaların mutlaka bir an önce yıkılması gerekiyor. Tabii ki bu süreçte hak sahiplerinin mağdur olmaması gerekiyor. Aslında pandemi süreci bu dönüşüm için fırsata dönüştürülmeli. Esnaf zaten iş yapamazken bir an önce dönüşüm başlamalı ve salgın sürecinin bitmesiyle esnafın yeni iş yerleri hazır edilmeli" şeklinde konuştu.
 

Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm çalışmaları başladı!