Rize'de dere yatağına inşa edilen bina yıkılıyor!

Rize'de dere yatağına inşa edilen bina yıkılıyor! Rize'de dere yatağına inşa edilen bina yıkılıyor!

Rize'de 40 yıl önce arazi yetersizliği sebebiyle dere yatağının ortasına inşa edilen; kurs, kütüphane ve cami lojmanlarının bulunduğu 4 katlı binanın yıkımına başlandı

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Rize'de 40 yıl önce arazi yetersizliği nedeniyle 4 katlı bir binanın daha dere yatağının ortasına yapılduğı ortaya çıktı. Binada kurs, kütüphane ve cami lojmanlarının yer aldığı belirtildi. Posta gazetesinde yer alan habere göre,  her iki yanından dere akan bina, sağanak yağışlar sonrası meydana gelen selde yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı, dere yatağının önünü tıkadığı için taşkınlara sebep oldu.,

'ALLAH’IM YARDIM ET; BATIYORUZ' DEMİŞTİ


Muradiye beldesinde son yaşanan selde taşkına neden olan bina; ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katlarının sular altında kalmasına sebep oldu.

Muradiye Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı da taşkın sırasında "Allah’ım yardım et; batıyoruz" paylaşımı yapmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 4 katlı yapı için de yıkım kararı aldı. Kamulaştırılan binanın bedeli de Muradiye Belediyesi’ne ödendi. Belediyenin yeni bir alanda kütüphane ve lojman binaları inşa edeceği bildirildi.

YIKIM BAŞLADI


Kömürcüler Köyü'ndeki 7 katlı binanın yıkımının tamamlanmasının ardından Mesudiye Mahallesi’nde dere ortasındaki 4 katlı binanın da yıkımı başladı. Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü yetkililerinin de nezaret ettiği yıkımın 3 gün süreceği bildirildi.

BELEDİYE BAŞKANI:RİSK ORTADAN KALKIYOR


Muradiye Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı, 40 yıl önce iki derenin birleştiği noktaya kurs binası olarak inşa edilen yapının selde belde için risk oluşturduğunu dile getirerek, "Beldemizin sellerde en riskli binası buydu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın planlaması ile binanın yıkımına başladık. Derelerin önünü açacağız ve büyük bir sorundan kurtulmuş olacağız. 2-3 gün içinde yıkım tamamlanacak. Derenin üzerini açarak beldemizdeki çarpık yapılaşmaları önlemiş oluyoruz. Dere kenarlarındaki yapılaşmalara müdahale etmiş oluyoruz. Bu bizim için başarıdır. Yıkılacak binanın yerinde yeşil alan ve çay bahçesi yapacağız" diye konuştu.

pus