Sabancı çimentoya sarıldı, 2010'da 1.4 milyar $ ciro hedefliyor

Sabancı çimentoya sarıldı, 2010'da 1.4 milyar $ ciro hedefliyor

Sabancı Holding Çimento Grubu 2003'ten buyana kapasite artırımı ve satın almalar için yaklaşık 818 milyon dolar tutarında yatırım harcaması gerçekleştirdi. Grup, bu yatırımlar sayesinde 2010 yılında 1.4 milyar dolar ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Erhan Kamışlı, "Oysa 90'lı yıllarda çimento sektöründen çekilme kararı almıştık. İyi ki çıkmamışız" dedi.


Bilecik'te kurulu Bilecik Hazır Beton Sanayi'ni tesislerini satın alma yönünde geçtiğimiz günlerde bir anlaşma imzalan Sabancı Çimento Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Çimsa Çimento Sanayi, şimdi Rekabet Kurulu'nun bu satış operasyonu hakkında vereceği kararı bekliyor.


Çimsa'nın yaptığı bu anlaşma Bilecik Hazır Beton'a ait sekiz hazır beton santrali, 48


adet transmikser ve 15 adet mobil hazır beton pompası ve tüm demirbaşların yanında iki adet de agrega ocağını kapsıyor.


Bu operasyon ile birlikte hazır beton üretim tesisi sayısını bu yılın sonunda 65'e çıkaracak olan Sabancı Çimento Grubu, 2010 yılında toplam klinker üretim kapasitesini 12.5 milyon ton, toplam çimento öğütme kapasitesini de 18.7 milyon tona çıkarmayı hedefliyor. Sabancı Çimento Grubu bünyesindeki Çimsa ve Akçansa`nın Türkiye'de halen 7's entegre, 2'si öğütme ve 4'ü de yurtiçi terminal olmak üzere toplam 13 ayrı tesisi yer alıyor.


Grup, böylece yurtiçi çimento tüketiminde, şu an yüzde 14'ler seviyesinde olan pazar payını ise 2010 yılında yüzde 22 seviyesine yükseltmeyi amaçlıyor.


Kapasitesini artırdı


Sabancı Holding Çimento Grubu 2003 yılından buyana kapasite artırımı ve satın almalar için yaklaşık 818 milyon dolar tutarında yatırım harcaması gerçekleştirdi.


Grubun bünyesindeki Akçansa, 2006 yılında başladığı 135 milyon dolar tutarındaki Çanakkale Fabrikası'nın klinker üretim hattı yatırımını 2007 yılı sonunda tamamlayarak 2008 yılına toplam yıllık 6.2 milyon ton klinker üretim kapasitesi ile girmeyi planlıyor.


Akçansa'nın Kardemir-Karabük Demir Çelik Fabrikaları ile ortaklaşa kurduğu Karçimsa ise şu an yıllık 200 bin ton olan öğütme kapasitesini 2009'da 400 bin tona çıkaracak.


Ladik Çimento'da yeni yatırım


Yine Akçansa'nın, 2007 yılı Mayıs ayında bünyesine kattığı Ladik Çimento Fabrikası'nda modernizasyon ve kapasite arttırım kararı alındı. Buna göre 2010 yılı başından itibaren tesisin klinker üretim kapasitesi yıllık 1 milyon 320 bin tona, çimento öğütme kapasitesini ise 1 milyon 720 milyon tona yükselecek.


Grubun bir diğer çimento üretim şirketi olan Çimsa ise 2007 yılında  Ankara  ve Kayseri tesislerindeki klinker öğütme kapasitelerini yıllık 700 ve 1 milyon 100 bin milyon tona çıkardıktan sonra Eskişehir fabrikasındaki mevcut klinker üretim hattının modernizasyon ve kapasite artırım yatırımını bu yılın ilk yarısında tamamladı. Eskişehir fabrikasının ikinci klinker üretim hattı yatırımını da bu yılın sonunda bitirmeyi hedefleyen Çimsa, Eskişehir tesisindeki iki aşamalı yatırım için toplam 75 milyon dolar tutarında yatırım yapmayı planlıyor.


2010 hedefleri


Sabancı Holding Çimento Grubu'nun ek yatırmalarla beraber Türkiye'nin en büyük


üretim kapasiteli grubu haline geleceğini ifade eden Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Erhan Kamışlı, grubun 2010 hedeflerini hakkında ise şu bilgileri verdi:


"Bu yıl grup toplam (iç ve dış) satışımızın 11 milyon tona ulaşması beklenmektedir. 2010 yılındaki grup toplam satışımız 14 milyon ton olarak hedeflenmektedir. Bu yılın sonunda net satış cirosunun 913 milyon dolar olacağı tahmin edilmektedir.


2010 yılında ise grubun toplam net satış cirosunun 900 milyon doları bulacak ilave yatırımlarla 1 milyar 400 milyon dolara ulaşması beklenmektedir. Yine bu yılın sonunda grubun, vergi öncesi net kârının 334 milyon dolar olmasını hedefliyoruz. 2010 yılında ise bu rakamı 432 milyon dolara çıkarmayı planladık. Grubun Türkiye pazar payı böylece, yüzde 22'ye ulaşmış olacak"


Büyüme planlarının başında Rusya, Romanya, Kuzey Afrika ve Orta Doğu gibi bölgelerin geldiğini ifade eden Kamışlı, Sabancı Çimento Grubu'nun önümüzdeki yıl ihracat miktarının 2 milyon 500 bin tona ulaşacağını ifade etti.


"2008 yılı zorlu geçecek"


Çimento sektöründeki son gelişmeler hakkında bilgi veren Sabancı Holding Çimento Başkanı Erhan Kamışlı, dünyada bir "çimento çılgınlığı" yaşandığını ve bu yıl sonunda Türkiye çimento tüketiminin 44.7 milyon tona ulaşacağını söyledi. Kamışlı, dünya çimento tüketiminin yüzde 5 büyümeye devam edeceğini ifade ederek şöyle konuştu:


"2010 yılına kadar ilave olarak yıllık yaklaşık 18 milyon ton klinker kapasitesi devreye girecek. 2008 hem yeni kapasitelerin devreye girmesi hem girdi maliyetlerinde artış hem de toplu sözleşme dönemi olacağından sektör açısından zorlu bir yıl olacak. 2008 yılında iç tüketimin yüzde bir büyüyeceğini tahmin ediyoruz. 2010 yılında ise ekonomik siyasi istikrarın gelişmesine bağlı olarak yurtiçi çimento tüketim rakamı 49 milyon ton seviyesine ulaşır"


OKHAN ŞENTÜRK/EKONOMİST


pus