Şadi Yazıcı'dan kentsel dönüşüm ve deprem tepkisi!

Şadi Yazıcı'dan kentsel dönüşüm ve deprem tepkisi!Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, son 6-7 yılda yüzlerce daireyi dönüştürdüklerini belirterek, “Bu kadar dönüşüm yaparken, ‘Başkanım ne sorun yaşıyorsunuz?' diye sorulmadan sadece ve sadece eleştirdiniz. Bir bina yıkılacaksa üç beş kişinin rant kavgasına asla müsaade etmeyeceğim" dedi.


Tuzla Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantılarının üçüncü birleşimi Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi yapıldı. Kovid-19 önlemleri kapsamında gerçekleştirilen mecliste, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla’da yapılan deprem hazırlıklarına ve yaşadığı sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Tuzla Belediyesi'nin sitesinde yer alan habere göre; Yazıcı, "İzmir depremi bir defa daha göstermiştir ki, yüzde 67’den sonra çoğunluğun hakkını savunacağız ve 1 bina yıkılacaksa üç beş kişinin rant kavgasına asla müsaade etmeyeceğim kesinlikle ve kesinlikle orası yıkılacaksa, onu yıkacağız. Bunu da birlikte yıkacağız. Buna karşı gelen kişi de kusura bakmasın devletin de kamunun da gazabına uğrayacaktır. Ama hakkını alarak, hakkından fazlasını kimse de yedirmeyeceğiz" diye konuştu. 

108 TANE ACİL TOPLANMA ALANIMIZ VAR

Şadi Yazıcı, Tuzla’da toplanma alanlarında bir kişiye düşen alan oranının İstanbul’un ortalamasının üstünde olduğuna dikkat çekerek, “'Afet anında Tuzla halkının toplanma bölgeleri var mı?' diye soru önergesi verdiniz. Evet 108 tane acil toplanma alanı var. Mühim olan şimdi organize bir şekilde kim nerede? hangi toplanma alanına gideceğini, destek ve lojistik hizmetlerini, sivil inisiyatif ile beraber devletin kamu otoritesinin yapmış olduğu hiyerarşik düzende hep beraber yapılanmasını sağlamak. ‘Toplanma bölgelerinde kişi başına düşen alan nedir?’ diye soruyorsunuz. Bunu aslında AFAD; 1 metrekare diye söylüyor. İstanbul'da ortalama 1,2, Tuzla'daki oran ise 2,11” diye konuştu. 
 
Yazıcı, şunları kaydetti: 

“İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum.  Rabbim bir daha bize bunları yaşatmaz İnşallah. Ama realite bu. Hiçbir zaman durmayacak. Biz depremle ilgili çalışmalarımızı hızlandırmak zorundayız. Bakın bu konuda ne yapacağımızı ne yapılması gerektiğini ortaya koyalım. Bir defa bana yaşadığım problemleri sorun. Bir defa da 'Başkanım depremde ne sorun yaşıyorsunuz, dönüşümle ilgili problemleriniz nedir?' diye kimse bana bir şey sormadı. “Başkanım yüzlerce adamla görüşüyorsunuz, onlarca site ile görüşüyorsunuz, yaşadığınız problemler nedir?” Ben ıvır zıvır ile uğraşıyorum.  Deprem gelince herkesin başına geliyor. Siz onların hiçbirisinden haberdar değilsiniz. Adam kendine maaş bağlatmaya çalışıyor. Bir başkası, bir dairesini iki daire yapmaya çalışıyor. Birisi, amcasının oğluna da bir kira almaya çalışıyor. Birisi yengesine de bir tane daire almaya çalışıyor. Yüzlerce sitede, 3 defa 5 defa metrekare olmadı, yönü güneye baktı, kuzeye baktı diye 3-5 defa proje çiziyor arkadaşlar. Her birisinin derdini tasasını dinliyoruz. %90’ın üstünde memnuniyet olsun istedim. %67 bile istemedim.  Her birisi ile birebir görüşüyoruz ve bire bir problem yaşıyoruz. Bunların tamamı 30 bin insanı ilgilendiriyor. Ve şu anda görüşmelerimizle beraber bu kadar dönüşüm yaparken, 'Başkanım ne sorun yaşıyorsunuz?' diye sorulmadan sadece ve sadece eleştirdiniz” şeklinde konuştu.

ŞU ANA KADAR YÜZLERCE DAİREYİ DÖNÜŞTÜRDÜK

Son 6 -7 yılda, 6306 sayılı kanun yürürlüğe girdikten sonra, toplam 1442 bina 6014 bölümü dönüştürdüklerine vurgu yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Biz vatandaşa bir şey söylüyoruz. Bize başvurun lütfen. Gelin şartlarınızı öğrenin. Ne yapabileceğinizi görün. Ya birisiyle yapın ya kendiniz yapın, yapamıyorsanız gelin birlikte biz yapalım.  Yıllardır söylüyorum, ilk defa da söylemiyorum bunu. Biz her zaman çözüm olmaya çalıştık. Şu dönüşüm sayısını şimdi size söyleyebilirim. Dönüşüm sayısı bugüne kadar, Tuzla’da o kadar fazla ki hemen hemen dönüşmüş plan notlarımız, planlarını ve plan notlarıyla emsal transferiyle ve oradaki yüzde 40'ın üzerindeki fazla donatı kesintilerin hakkını kullanmak, getirmiş olduğumuz bu son 7-8 yıl içerisinde getirmiş olduğumuz birçok imar hakkıyla şu ana kadar yüzlerce daire dönüştü biliyor musunuz? Deprem ve dönüşüm siyasete malzeme edilmeyecek kadar önemli bir konu. Siyasete malzeme edilmeyecek kadar çok kıymetlidir insanlarımızın bir tanesinin bununun kanaması bile. Bu konuda yapacağımız her türlü çalışmada desteğinizi isteriz. Ama bunun karşısında destek değil de bizi engelleyecek bir çalışma varsa da başvuracağım yer kamu vicdanıdır. Gider halkımıza bunu şikayet ederiz” açıklamasında bulundu.

Şadi Yazıcı’dan Ekrem İmamoğlu'na Tuzla metrosu çağrısı!